Rodzaje konstrukcji stalowych

Konstrukcją stalową, bądź metalową, nazywamy takie obiekty budowlane, których główne elementy nośne, czyli przekazujące obciążenia na fundamenty, wykonane są ze stali albo stanowią większe zespoły elementów stalowych. Do takich konstrukcji możemy więc zaliczyć m.in. popularne dziś hale stalowe, przeznaczone głównie na magazyny oraz hale produkcyjne.

Hala stalowa

Współczesna inżynieria budowlana wymienia 3 podstawowe rodzaje konstrukcji stalowych – mówi specjalista z Zakładu Ślusarskiego GREŃ w Pszczynie, który już od niemal 30 lat dostarcza swoim klientom najwyższej jakości usług z zakresu wznoszenia konstrukcji stalowych i produkcji wyrobów ze stali nierdzewnej. Przyjrzyjmy się bliżej tej klasyfikacji.

Konstrukcje stalowe – szkielety prętowe

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, najczęściej spotykane konstrukcje stalowe to hale magazynowe. Te wykonane są w postaci szkieletów prętowych, które dopiero później uzupełnia się obudową, która również może być wykonana z blachy.

Stalowe szkielety prętowe wykorzystuje się jednak nie tylko do wznoszenia nawet bardzo dużych hal, ale także innych obiektów budowlanych. Konstrukcją stalową są też szkielety wewnętrzne kratowe i ramowe wieżowców oraz budynków o pokaźnej rozpiętości poprzecznej.

Szkielety prętowe ze stali wykorzystuje się również do wznoszenia konstrukcji przemysłowych, w tym konstrukcji kratownicowych i ramowych oraz estakad, służących jako instalacje przemysłowe, taśmociągi, maszty i wieże, bądź konstrukcje wsporcze rurociągów.

W tradycyjnym budownictwie murowanym stalowe szkielety prętowe  stosuje się również do budowy konstrukcji dachów.

Konstrukcje stalowe – szkielety prętowo-cięgnowe

Konstrukcje prętowo-cięgnowe znajdują zastosowanie przy budowie mostów wiszących, a także okryć dachów o bardzo dużych rozpiętościach, w tym stadionów i innych obiektów sportowych czy widowiskowych, często o bardzo dużych przeszkleniach. Tego typu konstrukcje stalowe charakteryzują się nie tylko świetną wytrzymałością, ale także wspaniałymi walorami estetycznymi.

Konstrukcje stalowe powierzchniowe

Na koniec zostawiamy powierzchniowe konstrukcje stalowe. W tego typu obiektach podstawowym elementem nośnym jest sama powierzchnia budowli. Z konstrukcjami powierzchniowymi najczęściej spotykamy się w postaci zbiorników na płyny, wykonanych ze spawanych blach stalowych.

Jednak stal to doskonały materiał nie tylko do wznoszenia konstrukcji budowlanych, ale także tworzenia wysokich jakościowo mebli specjalistycznych, drzwi przemysłowych oraz rozmaitych elementów architektonicznych, takich jak balustrady czy odboje. Jeśli szukasz doświadczonego i rzetelnego producenta elementów ze stali, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Zakładu Ślusarskiego GREŃ.