Rodzaje konstrukcji dachowych

Każdy dom musi mieć dach, który ochroni jego wnętrze przed opadami oraz zapobiegnie ucieczce energii cieplnej. W sztuce budowlanej natkniemy się na wiele różnych konstrukcji dachowych, fachowo nazywanych więźbami. Oto kilka z nich.

Więźby krokwiowe

Są to najprostsze do wykonania więźby, składające się z par krokwi, czyli belek połączonych tak, by tworzyły kształt odwrócone litery V. Krokwie opierają na belce wiązarowej, ustawionej między ścianami budynku, lub na ścianach za pośrednictwem murłaty – deski ułożonej wzdłuż ściany.

Więźby jętkowe

Więźby jętkowe są nieco bardziej skomplikowane niż więźby krokwiowe, jednak narzucają mniej ograniczeń konstrukcyjnych, dlatego wykorzystuje się je najczęściej. Zasadniczą różnicą między więźbą jętkową o krokwiową jest fakt, że w tej pierwszej każda para krokwi ma dodatkowy element poziomy, tzw. jętkę, umieszczoną miedzy belką wiązarową, a szczytem więźby – zwykle w połowie odległości między nimi. Jej zadaniem jest usztywnienie całej konstrukcji. Wyróżnia się dwa rodzaje więźby jętkowej: klasyczną oraz płatwiowo-jętkową. Pierwsza  nich stosowana jest zazwyczaj wtedy, gdy długość jętki nie przekracza 3,5 metra, drugą zaś w przypadku większej rozpiętości krokwi.

Więźby płatwiowo-kleszczowe

Ten typ więźby jest najbardziej uniwersalny, gdyż może być stosowany w dachach płaskich, stromych oraz jedno- i dwuspadowych, a także w tych o dużej rozpiętości – nawet do 16 metrów. W jej konstrukcji stosuje się płatwie, czyli poziome belki rozpięte wzdłuż więźby oraz słupki, zwane również stolcami, których zadaniem jest przekazywanie obciążeń z płatwi bezpośrednio na podłoże. Kleszcze natomiast stanowią element usztywniający konstrukcję. Więźby tego rodzaju dzieli się na kilka rodzajów: typowe, więźby z drewnianą ścianką kolankową, więźbę płaską oraz dach pulpitowy.

Wiązar kratowy

Pierwotnie konstrukcje te były stosowane do przykrywania baraków, obecnie jednak dość często wykorzystuje się je w domach drewnianych i murowanych, szczególnie tych bez użytkowego poddasza i o szerokim rozstawie ścian nośnych. Są lekkie, proste w budowie, ich postawienie nie wymaga dużo czasu.

Niezależnie od rodzaju więźby dachowej, do jej wykonania konieczne jest zastosowanie odpowiedniego materiału. Firma Mat-Bud to tartak i skład drzewny, który już od lat dostarcza wysokiej jakości belek, przeznaczonych do budowania dachów.