Rodzaje drzwi tarasowych

Wbrew temu, co może się na pozór wydawać, wybór drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Odpowiednio dobrany model, nie tylko pozwoli cieszyć się nam w pełni urokami ciepłych letnich popołudni, ale też sprawi, że mieszkanie nabierze swoistego uroku. Na rynku znaleźć można obecnie wiele rodzajów drzwi tarasowych. Czym charakteryzują się poszczególne modele?

Drzwi uchylno-przesuwne

Są to modele, w  których skrzydła w trakcie otwierania, chowają się jedno za drugim. Dzięki temu, że ramiona nie wchodzą do wnętrza mieszkania, to możliwe jest zaoszczędzenie przestrzeni, a co za tym idzie łatwiejsza aranżacja wnętrza. Wybór drzwi uchylno-przesuwnych pozwala na dowolne zestawienie elementów stałych i ruchomych, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie niemalże dowolnych efektów aranżacyjnych. Warto też wiedzieć, że niektóre modele drzwi przesuwnych można dodatkowo doposażyć w specjalistyczne energooszczędne pakiety szybowe, które pozwolą na uzyskanie doskonałej izolacyjności cieplnej.

Drzwi podnoszono-przesuwne

W tym modelu drzwi skrzydła, po otwarciu, przesuwają się paralelnie do skrzydeł stałych. Cały system oparty jest na profilach, które współpracują wyłącznie z szerokimi pakietami szybowymi. Warto zaznaczyć, że wykorzystywane w tym systemie przeszklenia osiągają korzystne parametry przenikania ciepła. Dużą zaletą drzwi podnoszono-przesuwnych jest możliwość stosowania różnych wariantów otwierania. Dla największych modeli warto wybrać czteroskrzydłowy schemat C, ponieważ dzięki niemu możliwe jest rozsunięcie środkowych skrzydeł, w taki sposób, żeby w przejściu nie został żaden element.

Drzwi harmonijkowe

W tym konkretnym modelu skrzydła rozsuwają się na całej szerokości przeszklenia. Idealnie sprawdzają się w pięknych krajobrazach, ponieważ umożliwiają podziwianie panoramicznego widoku. Warto też wiedzieć, że tego typu rozwiązań można używać z powodzeniem w systemie suchej zabudowy wewnętrznej, jako środka, który pozwoli na tymczasowy podział pomieszczeń. Drzwi harmonijkowych używa się najczęściej podczas budowania konstrukcji typu patio.