Rodzaje bram przeciwpożarowych

Bramy przeciwpożarowe są w niektórych sytuacjach wymagane prawnie. Reguluje to ustawa Prawo budowlane i odpowiednie przepisy o ochronie pożarowej. Zapewniają nam bezpieczeństwo, gdy spokojnie robimy zakupy, spędzamy czas na uprawianiu sportu, relaksujemy się w kinie… Jakie typy bram przeciwpożarowych możemy spotkać? Czym się różnią i do czego służą? O tym dowiecie się, czytając ten tekst.

bramy-przeciwpozarowe

Brama przeciwpożarowa – czyli jaka?

Na co dzień w swoich garażach korzystamy z bram. Większość z nich jednak nie ma statusu bramy przeciwpożarowej. Tym, co odróżnia je od przeciętnej bramy pozostającej w użytku prywatnym, a nie przemysłowym czy publicznym, to łączność z czujnikiem pożarowym lub całym systemem pożarowym budynku. Gdy wybucha pożar, brama otrzymuje informację o tym i zamyka się. Dzięki temu ogień nie przedostaje się dalej, a szkody są ograniczone do wydzielonej przestrzeni. Poza tym, tego rodzaju bariery ognioodporne pozwalają wydzielić drogi ewakuacyjne, dając nam czas na ucieczkę. Oczywiście, brama przeciwpożarowa musi być wykonana z materiałów o wysokim stopniu tzw. odporności ogniowej lub izolacyjności ogniowej, które nie ulegną skrajnym temperaturom, jakie towarzyszą pożarom.

Na co dzień możemy nie zauważać tych ważnych elementów budynku. Zwykle pozostają otwarte, nie zwracając naszej uwagi. Są jednak w ciągłej gotowości do działania. Od niezawodności tego działania, zależy nasze bezpieczeństwo. Dlatego bardzo istotna jest ich okresowa konserwacja i testowanie działania.

Rodzaje bram przeciwpożarowych

Podstawowym kryterium podziału bram przeciwpożarowych jest ich zdolność izolowania ognia. Wyróżnia się trzy klasy: El 30, El 60 i El 120. Liczba oznacza minuty – czas, jaki wytrzyma brama, nie tylko nie przepuszczając płomieni, ale również izolując od wysokiej temperatury. Bramy wszystkich klas są dostępne na www.erbi.pl.

Bramy przeciwpożarowe możemy podzielić również ze względu na sposób działania. W zależności od tego, ile miejsca jest wokół bramy, możemy zdecydować się na przesuwną jednoskrzydłową lub rozsuwną dwuskrzydłową. Gdy brakuje miejsca po bokach otworu, rozwiązaniem może być brama teleskopowa przesuwna w jedną stronę lub rozsuwana na obie. Działa podobnie jak drzwi znane nam z wind. Składa się z dwóch lub nawet trzech skrzydeł, które otwierając się nakładają się na siebie. Rozwiązaniem w lokacjach, w których przestrzeń po bokach otworu jest bardzo ograniczona, mogą być bramy opuszczane, ale wówczas wymagane jest wolne miejsce nad światłem bramy. Można także rozważyć bramę rolowaną, która podczas składania zwija się na wał napędowy. Nie wymaga ona miejsca po bokach, a jedynie nieco u góry. Istnieje także segmentowa brama przeciwpożarowa. Zasada jej działania jest analogiczna do bram segmentowych znanych z zastosowań w np. w prywatnych garażach. Po otwarciu jest na tyle blisko sufitu, że nie zabiera wiele miejsca.

Jak zostało wspomniane, są miejsca, gdzie bramy przeciwpożarowe są konieczne. Trzeba jednak pamiętać, że muszą je instalować certyfikowani monterzy. Inaczej nie spełnią one swojego zadania i mogą stanowić dodatkowe niebezpieczeństwo w trudnej sytuacji.