Przenoszenie szyb. Jakich błędów unikać?

Przenoszenie szyb to niezwykle delikatny i wymagający proce – szczególnie, gdy nowoczesne szyby ważą kilkaset kilogramów. Sami architekci poprzez swoje innowacyjne projekty nowoczesnych domów wymuszają na producentach szyb wykonywania ich w coraz większych, a co za tym idzie cięższych formach. Przenoszenie i montaż może przysporzyć wielu problemów. Jak sobie z nim poradzić? Jakich błędów unikać?

Zastosowanie nowoczesnych szyb oraz ich przenoszenie

Jeszcze kilkanaście lat temu szyby o dużych gabarytach przeznaczone były wyłącznie jako dodatek wykończeniowy do budynków użyteczności publicznej. Obecnie nikogo już nie dziwi montaż takich szyb w domach rodzinnych. Niektóre modele potrafią ważyć 300 lub 500 kilogramów. Jak zatem odpowiednio transportować tak duże i ciężkie gabaryty? Jak zauważa specjalista z firmy MINI ŻURAWIE Paweł Michalczewski:

Jest to możliwe przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń. To dzięki nim możliwe jest uniknięcie najczęstszych błędów związanych z transportem. Wśród nich są uszkodzenia, zbicia czy zarysowania szyby.

Do podstawowych urządzeń wykorzystywanych przy przenoszeniu szyb należy zaliczyć:

  • zawiesia próżniowe,
  • manipulatory do szkła,
  • mini-żurawie.

Charakterystyka urządzeń do przenoszenia szyb

Zawiesia próżnicowe to jedno z podstawowych urządzeń, dzięki któremu możliwe jest bezpieczne przenoszenie szyb bez obaw o ich uszkodzenie. Brak zastosowania tego rodzaju sprzętu bardzo często skutkuje uszkodzeniem szkła lub nawet jego całkowitym zniszczeniem. Zawiesia próżniowe wykorzystuje się również podczas procesu związanego z produkcją szyb, ale przede wszystkim do transportu oraz prac montażowych. Konieczne jest odpowiednie dobranie urządzenia do prac, jakie mają być wykonywane. W zależności od wybranego modelu zawiesia mogą podnosić szklane tafle, które są cięższe niż 2 tony.

Manipulatory do szkła to samojezdne roboty, które posiadają stosunkowo niewielkie rozmiary. Dzięki temu mogą skutecznie ułatwić transport szkła, jak również zapewnić wygodny montaż. Ten rodzaj urządzeń posiada bardzo dużą sterowność, co wpływa na praktycznie nieograniczone możliwości jezdne. Ciężar, jaki może podnieść sprzęt, to – w zależności od modelu – nawet ponad 600 kilogramów.

Najmocniejszymi urządzeniami do przenoszenia oraz montażu szyb są mini żurawie. Dzięki swojej konstrukcji mogą one podnieść szybę nawet na wysokość 16 metrów. Dodatkowo są w stanie podnieść ładunek, który waży nawet 3 tony.

Jakich błędów unikać podczas transportu szyb?

Najczęstszymi błędami związanymi z transportem szyb jest dobranie nieodpowiedniego urządzenia do danej szyby. Wybór sprzętu, który nie posiada odpowiedniego udźwigu, skutkuje najczęściej jego wywróceniem się. To generuje uszkodzenia nie tylko samej maszyny, ale przede wszystkim szyby. Warto także zauważyć, że transport dużych i ciężkich szyb najlepiej jest powierzyć specjalistom, którzy specjalizują się w tego typu pracach oraz wiedzą, jak zachować się nawet w trudnych sytuacjach.