Projekt to podstawa. O czym pamiętać przy budowie domku sezonowego?

Domki sezonowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, szukających ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku. Czy budowa domku musi być kosztowna? Okazuje się, że niekoniecznie. Rozsądną inwestycję da się zrealizować stosunkowo niedrogo. Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego projektu.

dom sezonowy

Prostota konstrukcji

Najlepsze pomysły cechuje prostota. Nie inaczej jest z konstrukcjami domów sezonowych. Obiekty o prostych, nieprzenikających się pod różnymi kątami ścianach, małym stopniu załamań i innych dodatków, są praktyczne i łatwe w budowie. Ponadto, są po prostu ekonomiczne, pozwalając na oszczędność przy zakupie materiałów i akcesoriów – np. dość drogich gąsiorów, pokrywających załamania połaci dachowych. Czy dom prosty, oznacza mało stylowy? Wcale nie. Tania konstrukcja nie musi przypominać kwadratowego klocka. Wiele zależy od projektu architektonicznego, który zostanie dla nas przygotowany.

Kwestia piwnicy

Piwnica to cenne pomieszczenie, w którym możemy przechowywać narzędzia gospodarcze, sprzęty sportowe, czy działkowe przetwory. To także dość spory wydatek budowlany, związany z koniecznością stworzenia głębszych wykopów, wmurowania ścian, ich odpowiedniego zaizolowania oraz wykonania schodów na kondygnację podziemną. Wszystkie te rzeczy musimy wziąć pod uwagę już na etapie projektowym. Warto zdawać sobie sprawę, że piwnica to nie konieczność. Praktyczną i funkcjonalną alternatywą okaże się rozbudowa kondygnacji parterowej o pomieszczenie gospodarcze bądź techniczne.

Co z izolacjami?

Izolacji wymagają nie tylko ściany piwnicy. Ochronę przed wilgocią powinniśmy zapewnić całemu domostwu – od tarasu, aż po dach. W tym aspekcie absolutnie nie warto oszczędzać. Źle wykonane izolacje sprawią, że domek utraci swoje walory użytkowe. Krótko mówiąc, nie da się w nim mieszkać. Ewentualne naprawy będą nas z kolei słono kosztować.

Ciepło przede wszystkim

Kto nie marzy o domowym ciepełku? W przypadku domków sezonowych to już nie luksus, a konieczność. Każdy projekt domu jednorodzinnego powinien spełniać wymogi polskiego prawa w zakresie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych. Wymogi te nie są specjalnie wygórowane, zatem warto wyjść przed szereg i zadbać o dodatkowe zabezpieczenia. Jeśli zależy nam na budynku o wyjątkowo dużej ciepłocie, powinniśmy ograniczyć liczbę balkonów i innych elementów przecinających elementy izolacji (tworzą one tzw. mostki cieplne). Warto też zastanowić się nad projektami domów pasywnych, które uchodzą za bardziej energooszczędne.

Wykończenie wnętrz

Bryła domu to nie wszystko. Równie istotną rolę w procesie projektowania pełnią wnętrza. Opłaca się oszczędzać na elementach, które nie będą stanowiły wartości dodanej dla stanu technicznego budynku. Jeśli nasze domostwo służy czystemu relaksowi i nie pełni funkcji reprezentacyjnych, powinniśmy rozważyć wybór podłóg, mebli i armatury o cechach estetycznych i funkcjonalnych, ale nie przytłaczająco ekskluzywnych. Bogate wyposażenie to nie tylko dodatkowe koszty utrzymania, ale też wabik na włamywaczy.

Architekt doradzi

Jak widać, budowa domku sezonowego stanowi nie lada wyzwanie. Wielość czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę już na etapie projektowym, może przyprawić o ból głowy. Najlepiej uczynimy, oddając się w ręce specjalistów. Profesjonalne usługi w zakresie budownictwa oferuje m.in. pracownia projektowa Mieczysława Ciesielskiego z Wrocławia. Dobry fachowiec nie tylko opracuje projekt skrojony do naszych potrzeb, ale też zaplanuje poszczególne etapy wznoszenia domu – tak, aby ostateczny efekt budowlany okazał się jak najbardziej satysfakcjonujący.