Projekt hali przemysłowej. Dlaczego najczęściej stawiamy na stal?

Hale, w których prowadzone są procesy przemysłowe, to zawsze projekty indywidualne szyte na miarę. Główny powód, to oczywiście różnorodność owych procesów – mamy do czynienia z przemysłem lekkim i ciężkim, przetwarzaniem surowców naturalnych na produkty, czy produkcją z gotowych elementów. Samych gałęzi przemysłu jest wiele. Dlaczego hale przemysłowe to dziś głównie konstrukcje stalowe?

Hala stalowa

Niższy koszt inwestycji

Głównym powodem, dla których najczęściej stawiamy dziś na hale przemysłowe (i zresztą nie tylko, bo też np. hale magazynowe) ze stali jest niższy koszt inwestycji w porównaniu z budową hal o takich samych gabarytach z żelbetu. Musimy przy tym podkreślić, że w kontekście kosztów budowy każdego obiektu liczy się nie tylko cena użytych materiałów, ale też czas realizacji prac.

Hale stalowe projektowane i budowane przede wszystkim z gotowych elementów – prefabrykatów, powstają szybciej. Mamy tu często do czynienia z rozwiązaniami systemowymi, które doświadczony wykonawca doskonale ma opanowane. Mówiąc w uproszczeniu, składa halę na podstawie przygotowanego projektu niczym budowlę z pasujących do siebie klocków. Jasne, że czasem trzeba coś dopracować, użyć zamiennika, skonsultować z projektantem lub inwestorem. Jednak docelowo całość prac trwa krócej niż budowa hali żelbetowej – no chyba, że mówimy o hali przemysłowej z żelbetowych prefabrykatów.

Funkcjonalność, minimalizm i łatwiejsza możliwość rozbudowy

Inwestorowi zależy przede wszystkim na tym, by jego hala przemysłowa, magazynowa, czy inna, była na każdej płaszczyźnie funkcjonalna. Ma spełniać swoje zadanie, być odpowiednio wytrzymała, trwała, zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych itd. Przy projektowaniu hal stawia się po prostu na minimalizm – ale ten pozytywny.

Jak dowiadujemy się w biurze architektonicznym Archi Bia z Białegostoku, w przypadku projektowania i budowy hal, czasem wśród oczekiwań inwestora pojawia się jeszcze jeden aspekt. To możliwość rozbudowy obiektu w przyszłości. Hala stalowa, w porównaniu do obiektu o takich samych gabarytach, ale z żelbetu, jest nie tylko z założenia tańsza. Odpowiednio przygotowany projekt hali stalowej to docelowo łatwiejsza rozbudowa, oczywiście jeśli pozwalają na to warunki terenowe.

Podsumowanie jest zatem takie: w przypadku projektowania hal przemysłowych najczęściej stawiamy na stal, bo to się pod każdym względem opłaca. Jeśli z jakichś względów technicznych nie potrzebujemy konstrukcji żelbetowej, wybieramy stal, co z pewnością potwierdzi każdy projektant.