Projekt domu czy zakup działki – co najpierw?

Jeżeli podjąłeś już ostateczną decyzję o budowie własnego domu, prawdopodobnie od dawna wyobrażasz sobie, jak będzie on wyglądał. Jasne pokoje, szerokie tarasy i wygodne poddasze użytkowe to wymagania najczęściej pojawiające się w relacjach prywatnych inwestorów. Mogłoby się wydawać, że skoro wiesz już dokładnie, jak ma wyglądać Twój przyszły dom, możesz zacząć rozglądać się za projektem. Nic bardziej mylnego – zacząć należy od działki.

projekt-domu

Podczas gdy wprawny architekt z łatwością stworzy projekt domu odpowiadający wymogom działki, przystosowanie gruntów do potrzeb projektu jest już zadaniem karkołomnym, a najczęściej niemożliwym – mówi specjalista z INLAND BIMO PROPERTY.

Najpierw działka, później projekt

Przygotowując się do budowy domu musisz pamiętać, że podczas realizacji tej inwestycji będziesz musiał stosować się do obowiązujących przepisów prawnych i warunków zabudowy. A te są bardzo rygorystyczne.

Po pierwsze, nie na każdym gruncie możliwa jest budowa domu. Po drugie, wielkość przyszłego domu musi być dostosowana do wielkości działki. Po trzecie, lokalne prawo określone miejscowym planem zagospodarowania reguluje kwestie tak szczegółowe, jak konstrukcja więźby dachowej.

A zatem jeśli nie zamierzasz szukać działki pod budowę w dowolnym miejscu w Polsce, ale myślisz raczej o jakimś konkretnym regionie lub okolicy, zaczynając od wyboru i zakupu działki, zaoszczędzisz sobie wielu problemów, a przede wszystkim pieniędzy.

Projekt domu dostosowany do działki

Nie oznacza to oczywiście, że nie będziesz miał żadnego wpływu na wygląd swojego domu. Większość pomysłów odnośnie do bryły budynku, rozkładu pomieszczeń i stosowanych rozwiązań architektonicznych będzie można przygotować tak, by spełniały Twoje oczekiwania.

Ważne jest natomiast, by dom mieścił się w granicach działki w taki sposób, by zachować wymagane odległości od jej granic. Oznacza to, że projekt domu, włącznie z jego usytuowaniem na działce, musi być tworzony w oparciu o jej parametry i wskazania opisane w miejscowym planie zagospodarowania terenu.

Działka z gotowym projektem

Ciekawą propozycją dla osób szukających terenu pod budowę domu jest możliwość zakupu działki z projektem. Takie możliwości oferują swoim klientom deweloperzy, zajmujący się tworzeniem nowych osiedli. Przykładem może być Osiedle Nowy Horyzont nieopodal Szczecina, gdzie na przyszłych właścicieli czeka ponad 100 w pełni uzbrojonych działek, dla których przygotowano propozycje projektów.

Nabywca takiej działki otrzymuje gotowy, profesjonalny projekt domu, spełniający wszystkie wymogi dla danej lokalizacji w cenie gruntu – nie jest jednak zobowiązany do budowy wyłącznie w oparciu o taki plan. Gotowe projekty są jedynie propozycją, z której można skorzystać bez zmian lub posiłkować się nią podczas tworzenia bardziej zindywidualizowanego rozwiązania.