Profile ramowe do drzwi i okien. Kryteria wyboru

Jednym z najważniejszych elementów okien oraz drzwi, na które należy zwracać uwagę przy zakupie, są profile ramowe. Należy je dobrać tak, aby harmonijnie współgrały z otoczeniem. Dzięki nim zyskamy ciekawy oraz oryginalny wygląd. Decydując się na profile ramowe drzwi oraz okien, warto zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Poznajmy zatem kryteria wyboru.

Charakterystyka profili ramowych

Zarówno profile ramowe okien, jak i drzwi są bardzo dobrym uzupełnieniem dla elementów stolarki otworowej. Zapobiegają one tworzeniu się nieprzyjemnych przewiewów. Na rynku mamy do wyboru szeroką gamę profili, które bez problemu dostosujemy do potrzeb aranżacji naszego budynku. Dzięki nim zyskamy oryginalny wygląd. Jako uzupełnienie warto zdecydować się również na wsporniki i portale oraz profile parapetowe, dzięki temu wszystkie elementy będą ze sobą współgrały. Materiał użyty do produkcji profili sprawia, że montaż jest bardzo prosty oraz szybki, natomiast przycinanie listew nie sprawi nam większego problemu. Profile ramowe okien i drzwi mogą być wykonane z PVC (PCW), aluminium, drewna w połączeniu z aluminium czy włókna szklanego. Zazwyczaj drewniane profile są największą ozdobą domu, jednak technologia pozwala na produkcję profili PVC w specjalnych okleinach, które wyglądem imitują drewno. Zwróćmy uwagę, że każdy rodzaj profilu posiada indywidualne parametry, które dotyczą jego wytrzymałości, trwałości, szczelności czy przenikalności ciepła. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie profili ramowych?

Przy zakupie profili ramowych warto zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane. Dobrze, aby materiał był wytrzymały na warunki pogodowe, odporny na wilgoć oraz zapewniał niezmienny wygląd przez jak najdłuższy okres.  Profile powinny być wykonane z zastosowaniem wzmocnień, które zapewnią sztywność całej konstrukcji oraz które posiadają odpowiednią szerokość, gwarantującą wysoki poziom izolacyjności termicznej.

Przy wyborze odpowiednich listew bardzo ważne jest, aby były one odpowiednio wyprofilowane oraz trwałe. Istotne jest również użycie elementów, które doszczelnią całe połączenie – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Lesprit, która prowadzi sklep internetowy, w którym pozyskamy całą gamę elementów, które pomogą nam w wykończeniu wnętrz czy elewacji.

Zwróćmy uwagę również na to, aby profile ramowe okien i drzwi nie sprawiały nam żadnych trudności podczas montażu. Wysokiej jakości profile możemy poznać po tym, że przyznane są im w wyniku badań i kontroli certyfikaty, atesty oraz znaki jakości. Jednak, w przypadku, gdy kupujemy gotowy wyrób, istotne jest czy produkt opatrzony został w komplet dokumentów, które dopuszczają go do obrotu na terenie Polski zgodnie z Ustawą o Wyrobach Budowlanych.