Produkcja kontenerów krok po kroku

Prototypami kontenerów modułowych były stalowe kontenery morskie do przewozu drobnicy o zunifikowanych wymiarach. Opracowane w latach 50. XX wieku, w znaczący sposób usprawniły transport drogą morską. Z czasem stały się one również samodzielnymi budynkami o wielofunkcyjnym zastosowaniu. O cechach charakterystycznych kontenerów modułowych oraz ich produkcji przeczytacie w naszym artykule – zapraszamy do lektury.

Czym są kontenery modułowe?

Podstawowym elementem pojedynczego kontenera jest standaryzowana stalowa konstrukcja z ośmioma narożami do mocowania, które zapewniają szybkość załadunku, transportu i rozładunku, a także bardzo łatwy sposób łączenia modułów ze sobą. Takie rozwiązanie sprawia, że z pojedynczych kontenerów szybko można stworzyć obiekt modułowy, dostosowany do aktualnych potrzeb. Dzięki nieograniczonym możliwościom łączenia w układzie poziomym i pionowym mają wszechstronne zastosowanie.

Z czego składa się konstrukcja kontenerów modułowych?

Szkielet kontenerów modułowych stanowią stalowe kształtowniki i profile zimnogięte, a całość tworzy: spawana rama podłogi i stropodachu, połączona słupami narożnymi. Wszystkie elementy są zabezpieczone antykorozyjnie poprzez śrutowanie konstrukcji do II stopnia, a następnie malowane natryskowo (kolor jest uzależniony od indywidualnego zamówienia).

Ściany w kontenerach wykonane są:

  • z płyt warstwowych o okładzinach z blachy ocynkowanej lakierowanej i (w zależności od potrzeb) rdzenia wełny mineralnej, styropianu lub PIR-u,
  • z paneli ściennych, zbudowanych na ramiaku drewnianym z okładziną zewnętrzną z blachy lakierowanej i wewnętrzną, drewnopodobną, z ociepleniem z wełny mineralnej.

Zastosowane elementy ścienne z łatwością można demontować, przenosić oraz rozbudowywać, co pozwala na dowolną aranżację wnętrz w trakcie użytkowania lub zmianę układu wewnętrznego ścian w przypadku przenoszenia obiektu.

Podłogi zbudowane są w systemie warstwowym z blachy trapezowanej, wełny mineralnej, paraizolacji, płyty podłogowej pokrytej wykładziną PVC.

Stropodach składa się z następujących warstw:

  • blacha ocynkowana (od zewnątrz) izolacja z wełny mineralnej, paroizolacja i okładzina drewnopodobna,
  • blacha ocynkowana (od zewnątrz) izolacja z wełny mineralnej, płyty warstwowe o okładzinach z blachy ocynkowanej lakierowanej i (w zależności od potrzeb) rdzenia wełny mineralnej, styropianu lub PIR-u.

Okna wykonane są z profili aluminiowych lub PVC i przeszklone zestawami termoizolacyjnymi, a drzwi są zewnętrznie stalowe, PVC lub aluminiowe.

Kontenery modułowe są ponadto wyposażone w instalacje: elektryczną, oświetleniową (LED) oraz grzewczą, a w zależności od potrzeb można je zaopatrzyć także w instalację wodno-kanalizacyjną, wentylacyjno-klimatyzacyjną, telefoniczną, alarmową i komputerową.

Gdzie można zaopatrzyć się w kontenery modułowe?

Produkcją kontenerów modułowych zajmuje się firma Modular System, która posiada nowoczesny park maszynowy oraz zaawansowaną technologicznie linię produkcyjną. Przedsiębiorstwo oferuje wielofunkcyjne i przestronne kontenery biurowe, modułowe domy całoroczne, a także praktyczne rozwiązania dla wojska.