Pręty okrągłe i kwadratowe. Porównanie

Prętami nazywamy wyroby hutnicze, których wymiary poprzeczne są znacznie mniejsze niż długość. Ich kolejną cechą charakterystyczną jest bardzo duża sztywność, dzięki której są niezwykle wytrzymałe – do deformacji pręta wymagane jest użycie znacznej siły, a często również specjalistycznego sprzętu. Ze względu na swoje właściwości, pręty stanowią bardzo ważny element większości konstrukcji budowlanych.

Podstawowy podział prętów opiera się o kształt przekroju poprzecznego. I tak wyróżniamy pręty okrągłe, sześciokątne, kwadratowe i prostokątne. Wymiary prętów określa się w zależności od rodzaju przez podanie średnicy przekroju, długości krawędzi lub szerokości i grubości (w przypadku prętów prostokątnych, czyli płaskowników). Pręty okrągłe występują w zakresie średnic w zależności od danego materiału:

  • dla aluminium od 5 mm; spotyka się jeszcze i mniejsze średnice — istnieją huty specjalizujące się w produkcji cienkościennych materiałów
  • dla miedzi od 4 mm
  • dla mosiądzu od 2 mm
  • dla brązu od 13 mm

natomiast pręty kwadratowe mogą posiadać krawędzie o długości od 5 do

  • dla aluminium – 300 mm
  • dla mosiądzu i miedzi – 120 mm; istnieją huty i odlewnie, gdzie można indywidualnie złożyć zamówienie na pręty o większych gabarytach, jednakże mają one później inne właściwości mechaniczne.

Za właściwości poszczególnych wyrobów hutniczych w największym stopniu odpowiada rodzaj i gatunek materiału, z którego zostały wykonane. Trudno więc wskazać konkretne różnice między prętami okrągłymi i kwadratowymi bez uwzględnienia konkretnego surowca oraz wymiarów elementu. Możemy natomiast wskazać najpopularniejsze zastosowania dla poszczególnych rodzajów tych wyrobów hutniczych.

Zastosowanie prętów okrągłych

Pręty okrągłe wykorzystuje się przede wszystkim do obróbki, w celu wykonywania rozmaitych form, a także produkcji elementów pojazdów, maszyn i armatury. Pręty miedziane znajdują zastosowanie w przemyśle chemicznym i elektrotechnicznym, natomiast pręty wykonane z brązu służą np. do produkcji elementów urządzeń hydraulicznych.

Zastosowanie prętów kwadratowych

Pręty o przekroju kwadratowym są bardzo często wykorzystywane w metaloplastyce i stanowią materiał pożądany przez przedsiębiorstwa zajmujące się kowalstwem artystycznym – opowiada nasz rozmówca z firmy Zielonka. Wykonuje się z nich fantazyjnie zdobione przęsła ogrodzeniowe i bramy, balustrady balkonowe i poręcze schodów, a także rozmaite rzeźby ogrodowe, kosze oraz kwietniki.

Na zakończenie wspomnijmy jeszcze o płaskownikach. Pręty prostokątne bardzo często wykorzystuje się przy wznoszeniu różnych konstrukcji budowlanych, poza tym są ważnym elementem w produkcji rozmaitych maszyn przemysłowych.