Prawidłowa wentylacja budynków inwentarskich

W budynkach inwentarskich, czyli przeznaczonych dla zwierząt gospodarskich, muszą panować zawsze odpowiednie warunki mikroklimatyczne. Odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza i oświetlenie są kluczowe dla osiągania dobrych efektów chowu.

wentylacja-budynkow-inwentarskich

W chlewniach, kurnikach, oborach i innych budynkach inwentarskich, instalacja właściwej dla chowu danego gatunku zwierząt wentylacji jest bezwzględną koniecznością – przekonuje nasz rozmówca z firmy Wesstron.

Tylko za pomocą sprawnej wentylacji osiągalne jest utrzymanie cyrkulacji powietrza, która umożliwi utrzymanie mikroklimatu sprzyjającego zwierzętom. Od tego zależy tempo przyrostu oraz zdrowie hodowli.

Wymagania dla wentylacji w rolnictwie

Urządzenia wentylacyjne dla budynków inwentarskich muszą spełniać warunki techniczne, które umożliwią bezproblemowe funkcjonowanie w trudnych warunkach. Wentylatory te powinny więc być odporne na wilgoć i amoniak, będące najważniejszymi czynnikami wywołującymi korozję w tego typu budynkach gospodarskich.

W związku z powyższym do obsługi budynków inwentarskich najczęściej wybierane są wentylatory wykonane ze stali ocynkowanej lub zabezpieczanej antykorozyjnie za pomocą specjalnych farb. Niekiedy stosuje się także urządzenia wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Istotna jest również wysoka szczelność silników na wilgoć i pył, a także możliwość współpracy ze sterownikami mikroklimatu.

Prawidłowa cyrkulacja powietrza

Duże znaczenie ma nie tylko wybór dobrej jakości urządzeń wentylacyjnych, ale również prawidłowe rozmieszczenie wlotów i wylotów powietrza – podkreśla ekspert z przedsiębiorstwa Wesstron.

Strumień nie powinien być skierowany bezpośrednio na zwierzęta, świeże powietrze powinno wymieszać się z powietrzem w budynku, co jest szczególnie ważne w sezonie zimowym. Z kolei w miesiącach letnich ważne jest pozbywanie się z chlewu lub kurnika nadmiaru rozgrzanego powietrza, a zatem niezbędne okazują się wtedy sprawne wywietrzniki.

Podczas budowy lub modernizacji budynku inwentarskiego warto zdecydować się na współpracę z profesjonalistami doświadczonymi w branży hodowlanej. Skorzystanie ze wsparcia specjalisty jest najlepszą gwarancją uzyskania satysfakcjonujących efektów przy najmniejszym nakładzie finansowym.