Posadzka żywiczna na balkonie – czy to się opłaca?

Jeszcze do niedawna posadzki żywiczne kojarzone były głownie z wykorzystania ich jako podłoża w różnego rodzaju magazynach, halach fabrycznych lub innych obiektach przemysłowych. Jednakże ich właściwości sprawiły, że coraz częściej spotykamy je w miejscach użyteczności publicznej, a także w naszych domach. Nie da się ukryć także, że to właśnie dzięki posadzkom żywicznym nowego blasku nabrały również nasze tarasy i balkony.

posadzka-zywiczna

Posadzka żywiczna bez tajemnic

Posadzki żywiczne to materiał dwuskładnikowy złożony z bazy (żywicy) oraz utwardzacza. Współcześnie, dzięki zastosowaniu różnego rodzaju wypełnień z kruszyw, folii czy też różnobarwnych kompozycji lakierów, podłoga żywiczna doskonale sprawdzi się między innymi w roli posadzki dekoracyjnej, do zastosowania w wielu pomieszczeniach. Decydując się na tego typu rozwiązanie warto pamiętać, że rodzaj zastosowanej żywicy wpływa na właściwości posadzki. Najczęściej dzielimy je na:

  • epoksydowe – o dużej wytrzymałości mechanicznej i odporności na wilgoć,
  • poliuretanowe – elastyczne oraz odporne na promieniowanie UV, ścieranie, a także na działanie środków chemicznych,
  • metaakrylowe – charakteryzujące się krótkim czasem wiązania i małą wrażliwością na wilgoć zawartą w podłożu,
  • winyloestrowe – bardzo często stosowane w obiektach, w których występuje wysoka temperatura a także różnego rodzaju substancje chemiczne.

W zależności od rodzaju pomieszczeń i zapotrzebowania, firmy oferujące układanie posadzek żywicznych, takie jak DB s.c. Bramy przesuwne Sławomir Bańkowski, Maciej Damaszke, najczęściej wykonują je cienkowarstwowo (ok. 0,5 mm grubości) lub grubowarstwowo (2 – 4 mm grubości).

Zalety posadzki na balkonie lub tarasie

Podłogi z żywicy na balkonie lub tarasie to doskonałe i estetyczne rozwiązanie, dzięki któremu na ich powierzchni otrzymujemy szczelną warstwę wierzchnią. Jest ona odporna na urazy mechaniczne i ścieranie, nie szkodzą jej substancje chemiczne. Dobrze znoszą wodę oraz wilgoć, a także promieniowanie UV. Zazwyczaj nie wymagają również specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto także pamiętać są one wykonane w technologii bezspoinowej, co sprawia, że przy jej prawidłowym wykonaniu, nie grozi nam podciekanie pod nią wody, która mogłaby negatywnie wpłynąć na całą konstrukcję. Posadzki balkonów i tarasów wykonane z żywicy, są też bardzo elastyczne i oporne na pęknięcia, a dzięki zastosowaniu piasku kwarcowego lub kruszywa taka posadzka staje się antypoślizgowa.

Przed rozpoczęciem prac

Wykonywanie posadzki z żywicy wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża, najlepiej wylewki betonowej, która powinna być idealnie gładka. Następnie należy zeszlifować wierzchnią warstwę betonu, odkurzyć oraz umyć powierzchnię. Warto także zastosować preparat odtłuszczający do tego typu podłoże, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że żywica dobrze się do niego przyczepi. Kolejnym krokiem jest wyrównanie i zasklepienie nierówności. Przed samym położeniem żywicy należy nałożyć specjalny podkład gruntujący.

Podłogi żywiczne na balkonie to niewątpliwie doskonała alternatywa dla różnego rodzaju płytek lub paneli i wykładzin. Sięgamy po nie, nie tylko dlatego że są wytrzymałe, ale również dlatego że oferują różnorodność dostępnych rozwiązań oraz duże możliwości aranżacyjne.