Popularne kamienie naturalne wykorzystywane w kamieniarstwie budowlanym

Kamień jest jednym z podstawowych materiałów w budownictwie. Ma zastosowanie w różnych formach i postaciach. Wykorzystuje się go od dawien dawna, a obróbka kamienia była doskonalona przez wieki. Obecne w trendach mieszkaniowych do łask wracają kamienie naturalne takie jak marmur, granit czy kwarcyt.

Zastosowanie kamienia naturalnego w budownictwie

Pracownik firmy Profesjonalne Usługi Kamieniarskie Wioletta Janik powiedział nam:

Możliwości zastosowania kamienia naturalnego w budownictwie ogólnym są ogromne. Można go stosować zarówno jako materiał dekoracyjny, jak i użytkowy. Oryginalność i  trwałość tego  materiału decydują o przewadze nad materiałami alternatywnymi. Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem kamienia jest o wiele łatwiejsze, gdyż pomijany jest wpływ warunków atmosferycznych. Daje to niemal nieograniczone możliwości projektantom, którzy dzięki nowoczesnej technologii mogą kształtować kamień w nieograniczony sposób. Jest wykorzystywany w projektach schodów i posadzek, jako blaty lub parapety w kuchni, często jako ozdoba sypialni i łazienek. Kamień naturalny jako materiał ekskluzywny nadaje elegancji wnętrzu, a przy okazji staje się istotnym wyróżnikiem dekoracyjnym.

Faktycznie sztukę wykorzystania kamienia przyjęli i rozwinęli już starożytni Grecy i Rzymianie. We wszystkich okresach kamień odrywał istotną rolę jako materiał nie tylko konstrukcyjny, ale również dekoracyjny.

Najbardziej popularne kamienie

  • Marmur – charakteryzuje się przepięknymi barwami i wzorami. Jest odporny i łatwy w konserwacji. Dobrze się go obrabia mechanicznie. Dodaje pomieszczeniom elegancji i stylu. Ma duże zastosowanie w aranżacjach kuchni. Doskonale się sprawdza jako materiał na blat kuchenny lub parapet. Chętnie jest również wybierany na kominki lub płyty posadzkowe.
  • Granit – jest twardym kamieniem o niskiej ścieralności i nasiąkliwości. Wykazuje się dużą odpornością na wpływy atmosferyczne, dlatego ma duże zastosowane do wykończeń na zewnątrz domów. Stosuje się go również w produkcji płyt chodnikowych, kostki granitowej, parapetów, tworzeniu murków oporowych, stopnic, blatów meblowych oraz zlewozmywaków. Wykorzystywany jest też do produkcji pomników i płyt nagrobkowych.
  • Kwarcyt – jest bardzo mocny i trwały. Charakteryzuje go szeroka paleta kolorów. Występuje w odcieniach beżowych, kremowych, żółtych, brązowych, szarych, grafitowych, jasnoniebieskich, czerwonych, białych, lub mieszanki wymienionych kolorów. Ma też tendencje do refleksów świetlnych, przez co jego powierzchnia wydaje się kryształowa.

Niezależnie jaki kamień naturalny wybierzemy na pewno doda on elegancji naszemu domowi. Sprawdzi się również w ogrodzie i zapewni efektowny dodatek w projekcie naszego domostwa.