Podział rusztowań ze względu na materiał wykonania

Praca na budowie wymaga zaopatrzenia się w różne niezbędne akcesoria, które mają za zadanie zabezpieczyć pracowników. Jednym z nich są rusztowania, ułatwiające liczne remonty, naprawy oraz prace konserwacyjne. Można je podzielić według kilku kryteriów, wśród których znajduje się materiał wykonania. 

rusztowania

Do czego potrzebne jest rusztowanie?

Rusztowanie jest roboczą konstrukcją budowlaną, która służy do podtrzymywania pomostów roboczych, deskowań lub elementów konstrukcji budynku. Ich produkcja, montaż, eksploatacja oraz demontaż wykonywane są według specjalnej dokumentacji i instrukcji, która zalecana jest przez producenta. Rusztowania budowlane mają jednak przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo pracownikom, którzy nierzadko zmuszani są podawać sobie ciężkie przedmioty na dużych wysokościach oraz przeskakiwać pomiędzy piętrami konstrukcji.

Odmiany rusztowań ze względu na materiał wykonania

Ze względu na materiał wykonania rusztowania można podzielić na:

Rusztowania drewniane – konstrukcje posiadające elementy wykonane z drewna. Można do nich zaliczyć:

  • rusztowania kozłowe – wykorzystywane do prac wykończeniowych i remontowych,
  • rusztowania przyścienne jedno- lub dwurzędowe – ich elementy składają się z krawędziaków lub drewna okrągłego,
  • rusztowania przyścienne drabinowe – wykonane ze specjalnych drabin ustawionych pionowo,
  • rusztowania na wysuwnicach – składają się z belek, które wystają wspornikowo na zewnątrz budynku przez otwory w murze.

Rusztowania aluminiowe – elementy konstrukcyjne wykonane z aluminium będącym lekkim materiałem przydającym się na budowach, w którym decydującą rolę odgrywa łatwość przenoszenia i lekkość rusztowania.

Rusztowania stalowe – elementy konstrukcyjne, które są wykonane z rur ze stali ocynkowanej.

Gdzie można kupić rusztowania?

Sprzedażą, wynajmem, transportem oraz montażem rusztowań różnego rodzaju zajmuje się firma Euro-Rusztowania z Wrocławia. Oferta wypożyczalni obejmuje rusztowania jezdne, aluminiowe, budowlane, elewacyjne oraz kominowe. Oprócz wynajmu przedsiębiorstwo oferuje również transport i kompleksową obsługę na terenie, na którym następuje eksploatacja rusztowania. Doświadczeni i odpowiednio przeszkoleni pracownicy zapewniają terminową realizację zleceń, a ponadto przed rozpoczęciem prac dokonują pomiarów obiektu i przygotowują szczegółową wycenę usługi.