Podstawy nowoczesnej termomodernizacji budynków

Nowoczesna termomodernizacja to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej właścicieli budynków jednorodzinnych. Nieodpowiednia izolacja i system grzewczy budynku, mogą być przyczyną zaskakująco wysokich rachunków za energię cieplną. Bezskuteczne próby docieplenia wnętrza spędzają sen z powiek lokatorom, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jak temu zapobiec, a także co wchodzi w skład działań wykonywanych na rzecz termomodernizacji? Odpowiedzi znajdują się w artykule.

Kocioł na pellet

Na czym polega termomodernizacja budynku?

Termomodernizacja, najprościej ujmując, jest zakresem działań, które prowadzą do utrzymania odpowiedniej ilości energii w budynku. Zapobiega wydostawaniu się ciepła z jego wnętrza i przeciwdziała jego utracie. Jest także ochroną przed zimnem – zabezpiecza obiekt przed chłodem z zewnątrz. W jej skład wchodzą rzeczy takie jak: ocieplenie elewacji i dachu, modernizacja drzwi i okien oraz inne prace, mające zabezpieczyć dom przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Należy jednak podkreślić, że nie są to jedynie czynności dotyczące renowacji i modernizacji samego budynku czy jego konstrukcji. Skuteczna termomodernizacja ma na celu wprowadzenie rozwiązań energooszczędnych dla mieszkańców obiektu, a także  przyjaznych i nieszkodliwych dla środowiska. Samo ocieplenie ścian czy wymiana nieszczelnych elementów stolarki nie wystarczy, jeśli system grzewczy nie spełnia określonych norm. Termomodernizacja obejmuje także wymianę instalacji elektrycznej czy źródeł domowego ciepła. Dodatkowe funkcje, w które wyposażone są nowoczesne urządzenia grzewcze, np. kotły nowej generacji, spełniają wymogi ekologiczne, dzięki czemu produkują znacznie mniej zanieczyszczeń, z bardzo wysoką sprawnością.

Warto pamiętać, że modernizacja kotłowni oprócz tego, że musi być dla jej użytkowników bardziej opłacalna oraz mieć na uwadze dobro środowiska, powinna również zostać wyposażona w urządzenie łatwe w obsłudze. Korzystając z rozwiązań technologicznych, firma Pellux oferuje także sterowanie systemem za pomocą komputera oraz urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu. Połączenie internetowe umożliwia zdalny dostęp do bieżących informacji o systemie grzewczym oraz zmianę jego parametrów. Możemy zwiększyć bądź zmniejszyć temperaturę centralnego ogrzewania, sterować temperaturą ciepłej wody użytkowej czy zmodyfikować harmonogram czasu pracy kotła.

Termomodernizacja – możliwość dofinansowania

Jednym z głównych powodów, przez który mieszkańcy nie decydowali się na termomodernizację, były jej wysokie koszty. Nie każdy bowiem mógł pozwolić sobie na ocieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej lub pieca na ekologiczne źródło ciepła. Obecnie do 2029 roku można uzyskać na te czynności dofinansowanie. To dzięki rządowemu programowi Czyste Powietrze właściciele jednorodzinnych domków mogą uzyskać nawet do kilkunastu tysięcy złotych dofinansowania. Celem przedsięwzięcia, jest przejście na lepsze dla środowiska rozwiązania, dlatego, aby wziąć w nim udział, kocioł musi spełniać określone warunki potwierdzone certyfikatem 5 klasy oraz Ekoprojektu. Czym są tego rodzaju urządzenia?

Kotły 5 klasy są nowoczesnym rozwiązaniem i najnowszą generacją urządzeń grzewczych. Jedynie te produkujące jak najmniej szkodliwych substancji, o sprawności poziomu 90% i wskaźniku sezonowej sprawności energetycznej, mogą uzyskać certyfikat Ecodeisgn. Do Programu Czyste Powietrze, są dopuszczane wyłącznie kotły spełniające odpowiednie wytyczne, które zapewnia wyżej wymieniony certyfikat. Musimy pamiętać, że nie każdy kocioł 5 klasy go posiada – wyjaśnia ekspert z NIBE-BIAWAR Sp. z o.o. firmy produkującej ekologiczne kotły peletowe, z siedzibą w Białymstoku.

Kiedy jest potrzebna termomodernizacja?

Na działania związane z termomodernizacją, na pewno powinny zdecydować się osoby w dwóch przypadkach. Pierwszy to zdecydowanie koszty ponoszone w sezonie grzewczy, które są nieadekwatne do jakości ocieplenia wnętrza. Jeśli mieszkańcom domu towarzyszy nieustanne poczucie uciekającego ciepła z budynku, to z pewnością będzie wymagało to modernizacji poszczególnych elementów elewacji oraz wymiany urządzenia grzewczego.

Drugą sytuacją, w której warto sięgnąć po te rozwiązania, jest korzystanie z przestarzałych źródeł energii, które nie tylko przynoszą finansowe straty, ale i szkodzą środowisku. Kotły wpływające negatywnie na stan powietrza powinno się jak najszybciej wymienić w trosce o zdrowie swoje i najbliższych, a także o środowisko.