Podstawowe błędy popełniane przy zakupie okien

Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonalny i komfortowy dom, który pozbawiony byłby okien. Z drugiej strony okna stanowią jeden z najwrażliwszych punktów konstrukcyjnych całego obiektu – przepuszczają więcej ciepła, niż mury, a jednocześnie są dużo łatwiejsze do zniszczenia podczas próby włamania. Dlatego dobrze wiedzieć, jakich błędów wystrzegać się, by zakupić odpowiednią stolarkę okienną do domu.

Zbyt niski poziom izolacji

To jeden z głównych czynników, który powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze okien. W specyfikacji technicznej każdego okna znajdziemy informację na temat współczynnika przenikania ciepła, oznaczonego literą U i wyrażanego jako W/m2*K. Im mniejsza wartość U, tym lepiej, oznacza to bowiem, że mniej energii cieplnej przenika przez okna, co jest szczególnie istotne zimą, ale ma znaczenie również w czasie lata. Zgodnie ze standardami obowiązującymi w Polsce, wartość U powinna wynosić nie więcej, niż 1,6 W/m2*K. Dlaczego jest to aż tak istotne?

Przede wszystkim ze względów oszczędnościowych – wyjaśnia przedstawiciel firmy VariantJeśli nasze okna są w stanie zatrzymać wewnątrz domu ciepło przez dłuższy czas, oznacza to, że nasze zapotrzebowanie na tę energię spada. To z kolei oznacza, że nasze wydatki na ogrzewanie, niezależnie od tego z jakiej instalacji grzewczej korzystamy, również są niższe.

Szczególnie istotną rolę okna z niskim współczynnikiem przenikania ciepła odgrywają w domach pasywnych i ekologicznych, które są projektowane specjalnie z myślą o minimalizowaniu wydatku energetycznego. Niemniej ich kupno zawsze się opłaca, nawet mimo faktu, że im mniejszy współczynnik U, tym wyższa cena okna. Poważnym błędem, za którym zapłacimy w postaci wysokich rachunków, jest ignorowanie kwestii izolacyjności cieplnej.

Brak wywietrzników

Podnoszenie standardów w kwestii współczynnika izolacyjności cieplnej spowodowało innych problem, mianowicie zaburzenie cyrkulacji powietrza, między wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym. Okna stały się zbyt szczelne. Współcześnie problem ten rozwiązuje się zwykle poprzez montaż wywietrzników, które dostarczają powietrze do wnętrza. Ich obecność nie jest wymagana, jeśli w domu posiadamy wentylację mechaniczną obustronną – błędem, który możemy popełnić jest wyposażenie się w okna bez wywietrzników, jeśli wentylacja w naszym domu jest mechaniczna jednostronna lub grawitacyjna. Może wtedy zaobserwować takie problemy jak zaduch w pomieszczeniach, skraplanie się pary wodnej, pleśń na ścianach.

Zbyt niska klasa zabezpieczeń antywłamaniowych

Co prawda nie ma okien, które byłyby w stanie całkowicie powstrzymać włamywaczy, jednak niektóre z nich mogą zatrzymać ich na dość długo, by na miejsce mogła dojechać policja lub ochrona obiektu. Wyróżnia się siedem klas odporności antywłamaniowej – im wyższa klasa, tym więcej czasu i narzędzi potrzeby, by sforsować okno. Jeśli posiadamy w domu dużo cennych przedmiotów, które chcemy chronić, nie zapominajmy o wyposażeniu domu w odpowiednie okna. Brak zabezpieczeń na wystarczającym poziomie nie tylko narazi nas na niebezpieczeństwo, ale również może prowadzić do problemów z uzyskaniem odszkodowania.