Płyty warstwowe i ich zastosowanie w budownictwie

Rozwój technologii jak i duża konkurencja w budownictwie sprawiły, że termoizolacyjne płyty warstwowe zaczęły z powodzeniem wypierać tradycyjne rozwiązania. Płyty warstwowe to produkty, które idealnie sprawdzą się, jako elementy konstrukcji zewnętrznych, które często narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Gdzie w budownictwie możemy zastosować płyty wiórowe i jakie są ich zalety?

Czym są płyty warstwowe i jakie są ich zalety?

Płyty warstwowe to nowoczesny materiał stosowany w budownictwie. Płyty te stworzone są z połączenia kilku warstw o różnych właściwościach. Gruby rdzeń najczęściej ma właściwości termoizolacyjne a pozostałe cieńsze warstwy zewnętrzne są bardziej wytrzymałe, przez co chronią wnętrze i stanowią estetyczne wykończenie. Płyty warstwowe w Węgrowie produkuje się w różnych wariantach grubości. Materiałem zewnętrznym zazwyczaj jest stal odporna na działanie czynników zewnętrznych. Powierzchnia pyty może być lakierowana, co pozwoli nam uzyskać szeroką gamę kolorów. Rdzeń płyty warstwowej może być wykonany ze styropianu, co jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Styropian jest lekki i ma właściwości termoizolacyjne, odporny jest na czynniki biologiczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Rdzeń może być wykony również z pianki poliuretanowej, która posiada podwyższoną odporność ogniową lub z wełny mineralnej, która jest całkowicie niepalna i zapewnia izolacyjność akustyczną. Płyty warstwowe zapewniają wytrzymałe i długoletnie użytkowanie w budownictwie. Są łatwe do cięcia i montowania, dlatego są coraz bardziej popularnym materiałem budowlanym.

Zastosowanie płyt warstwowych

Płyty warstwowe wykorzystywane są głównie w budownictwie oraz w przemyśle meblarskim, głównie do wykańczania frontów mebli.

Płyty warstwowe służą do stawiania ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz podłóg i stropów. Stosuje się je do pokrywania powierzchni ścian i dachów głównie w budynkach przemysłowych, handlowo – usługowych, halach magazynowych, halach produkcyjnych, centrach dystrybucji, budownictwie inwentarskim czy chłodniach – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą reprezentującym hurtownię budowlaną Sigma w Węgrowie, która zajmuje się doradztwem oraz dystrybucją materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Niektóre rodzaje płyt warstwowych sprawdzą się w budynkach rolniczych, z uwagi, że są odporne na grzyby, pleśń i nawozy oraz jako elementy konstrukcji zewnętrznych, które narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.