Płytki na chodnik – jak dobrze wybrać?

Płytki chodnikowe powinny być przede wszystkim dopasowane do rodzaju podłoża oraz typu i natężenia ruchu. Jeżeli przy wyborze pominiemy te czynniki, narażamy się dodatkowe koszty związane z naprawą, a nawet całkowitą wymianą podłoża. W jaki sposób wybierać płytki chodnikowe, aby okazały się trafną inwestycją? Podpowiadamy, jak wybrać, aby nie żałować!

Od czego zależą właściwości płytek na chodnik?

Nowoczesne płytki chodnikowe używane do tworzenia przydomowych, ogrodowych lub tarasowych ciągów komunikacyjnych, wykonywane są ze specjalnie do tego przystosowanego betonu lub kamienia. Ich właściwości są zależne w dużej mierze od jakości materiału, ale nie tylko ten czynnik ma wpływ na to, jak płytki będą się sprawować.

Cechy użytkowe płytek są zależne nie tylko od tworzywa, ale też od rozmiaru. Liczy się zarówno format, jak i grubość – podpowiada ekspert w firmy HB Polska.

Standardowe płytki chodnikowe są dostępne w rozmiarach od 350 × 350 cm do 500 × 250 cm i w grubościach od 50 do 70 cm, jednak nie jest to regułą, ponieważ obok typowych rozmiarów niektórzy producenci oferują także elastyczne rozwiązania, w tym podłoża z elementów o nieregularnych kształtach.

Dobieramy płytki chodnikowe

Zanim zaczniemy myśleć o wyglądzie płyt chodnikowych wokół domu, należy zastanowić się, w jaki sposób będą używane. Jeżeli planujemy wyłożyć nimi ścieżki ogrodowe, możemy zdecydować się na mniej odporny materiał, niż ma to miejsce w przypadku podjazdu, po którym porusza się samochód. Jeżeli płytki chodnikowe będą przeznaczone wyłącznie do ruchu pieszego, mogą mieć chropowatą i nieregularną powierzchnię, która da wrażenie naturalności i będzie współgrała z przydomową zielenią. Jeżeli natomiast po chodniku mają się poruszać pojazdy: auta, wózki, rowery, rolki – wówczas warto zdecydować się na kamienie o gładszej powierzchni, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort codziennego korzystania z podłoża.

W przypadku płyt, po których będą się poruszały samochody, lepiej zainwestować w nieco grubsze formaty, a dodatkowo wykonać zbrojenie. Wówczas długo będziemy cieszyć się idealnie równą powierzchnią bez spękań i zapadania.

Niezależnie od stylu użytkowania, płytki na chodnik powinny być odporne na warunki atmosferyczne: deszcz, słońce, przemarzanie i skoki temperatury. Kamień naturalny sprawdzi się tu znakomicie. Szczególnie warte polecenia są trawertyny i wapienie.

Obok trwałości na nacisk i ścieranie należy wziąć pod uwagę takie parametry, jak: antypoślizgowość, twardość, faktura, nasiąkliwość, mrozoodporność. Dlatego przy zakupie nie może się obejść bez zaznajomienia ze specyfikacją danego materiału.