Piasek i żwir w przemyśle budowlanym

Budownictwo jest obszarem będącym w ciągłym rozwoju. Stale rośnie zapotrzebowanie na surowce budowlane – w tym takie jak piasek oraz żwir. Oba te materiały są jednymi z podstawowych, które wykorzystywane są przy wykonywaniu niemal wszystkich usług budowlanych. Skąd wynika tak duży popyt na te surowce i jakie rodzaje piasku oraz żwiru są najczęściej stosowane?

Czym jest piasek i w jakich obszarów budownictwa jest najczęściej wykorzystywany?

Piaskiem nazywana jest luźna skała osadowa złożona z ziaren mineralnych, które nie są powiązane ze sobą żadnym spoiwem. Głównym elementem piasku jest kwarc. Ziarna piasku mogą przyjmować różne rozmiary – począwszy od bardzo niewielkich 0,02-0,063 aż po
2 milimetry średnicy. W Polsce występuje wiele złóż tego surowca – można je znaleźć praktycznie na terenie całego kraju.

Jak podkreśla specjalista z firmy PPUH KOLSPED SP Z O.O.:

Wydobycie piasku odbywa się z wykorzystaniem metody odkrywkowej, a kopalnie nazywa się potocznie piaskownicami.  Warto podkreślić, że surowiec, jakim jest piasek, to jedno z podstawowych kruszyw, które wykorzystuje się w budownictwie – dodaje.  

Największe znaczenie dla branży budowlanej ma odpowiednia wielkość ziaren piasku. Na tej podstawie wyróżnia się dwa rodzaje – pierwszy z nich to piasek płukany, a drugi pospółka piaskowo-żwirowa. Piasek płukany charakteryzuje się bardzo dużą zawartością krzemionki. Dzięki temu idealnie nadaje się do stosowania jako element zaprawy murarskiej oraz stanowi jeden z elementów mieszanki betonowej. Drugi rodzaj piasku, jakim jest pospółka piaskowo-żwirowa to materiał niesortowany – ma bardzo dobre właściwości filtracyjne oraz mechaniczne i cechuje go bardzo duża nośność.

Piasek wykorzystuje się w produkcji:

  • zaprawy cementowej oraz cementowo-wapiennej,
  • zaprawy gipsowej oraz gipsowo-wapiennej,
  • zaprawy murarskiej,
  • gładzi z piasku drobnego,
  • tynku,
  • tynków zewnętrznych, kolorowych.

Żwir – jakie ma zastosowanie w budownictwie?

Podobnie jak piasek, żwir jest jednym z szeroko dostępnych surowców. Wydobycie żwiru odbywa się w kopalniach żwirowych. Materiał ten jest mieszanką różnych skał oraz minerałów, przez co wyróżnia się kilka rodzajów żwiru, w zależności od jego składu. Główną zaletą tego surowca jest jego stosunkowo niska cena. Wyróżnia go także bardzo dobra stabilizacja oraz wysoki poziom przepuszczalności.

Żwir jest materiałem bardzo często wykorzystywanym w budownictwie. W zależności od wielkości bryłek, jakie składają się na jego mieszankę, wyróżnia się kilka rodzajów:

  • żwir 2-8 mm – stosowany głównie podczas produkcji betonów, galanterii betonowych, a także wylewek cienkich oraz średnich,
  • żwir 8-16 mm – wykorzystywany jest do prefabrykatów betonowych o średniej wielkości oraz do wyrobu średnich i grubych wylewek,
  • żwir 16-23 mm – znajduje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach, gdzie może posłużyć jako warstwa filtracyjna lub jako materiał na podjazd do garażu.

Piasek i żwir budowlany to często wykorzystywane surowce o szerokim zastosowaniu, bez których ciężko byłoby sobie wyobrazić współczesny przemysł.