Pasty poślizgowe w montażu systemów kanalizacyjnych.

Wszystkie systemy kanalizacyjne powinny być tak skonstruowane, aby w ich obrębie nie dochodziło do żadnych rozszczelnień i zatorów. Prawidłowa, bezproblemowa instalacja takich urządzeń jest możliwa dzięki zastosowaniu odpowiednich substancji ułatwiających montaż poszczególnych elementów. Mowa tutaj o pastach poślizgowych, które nie tylko ułatwiają łączenie części, ale także zapobiegają zniszczeniom w obrębie uszczelek.

Pasty poślizgowe do rur

Jaka jest rola pasty poślizgowej?

Instalacja hydrauliczna zazwyczaj składa się z rur połączonych kielichowo. W takich miejscach stosowane są dodatkowo gumowe uszczelki. Od dawna monterzy tego typu struktur używali różnych środków do ułatwienia sobie pracy. Aby osadzić jedną rurkę w drugiej, trzeba było jej końcówki nasmarować odpowiednią substancją. Zazwyczaj było to przypadkowe smarowidło w postaci szamponu, mydła czy płynu do naczyń. Niestety w składzie tych substancji często były elementy, które działały destrukcyjnie na materiał, z jakiego zbudowane były uszczelki. Dochodziło więc do wycieków, a nawet awarii. Nierzadko też źle dobrana substancja powodowała nadmierny poślizg, co również doprowadzało do rozszczelnienia.

O współczesnych środkach poślizgowych mówi przedstawiciel sklepu GENEZA, dystrybutora wszelkich materiałów instalacyjnych: – Aktualnie przy czynnościach związanych z budowaniem instalacji hydraulicznych stosuje się profesjonalne pasty, których parametry sprawiają, że montaż jest sprawny a uszczelnienie trwałe. Podczas montażu z udziałem tych środków, końcówki rur nie ulegają uszkodzeniom a uszczelki długo, w stanie nienaruszonym, spełniają swoją funkcję.

Pasta rozprowadzona palcem, aplikatorem lub pędzelkiem, pozostaje na swoim miejscu i nawet po długim czasie w przypadku konieczności rozmontowania instalacji, zachowuje swoje właściwości.

Jakie są rodzaje past poślizgowych?

Teoretycznie każda pasta znaleziona w gospodarstwie domowym może być użyta do poprawienia właściwości ślizgowych montowanego elementu. Problem może zacząć się później. Płyn do mycia naczyń lub mydło po jakimś czasie wysychają i następują problemy z ewentualnym rozłączeniem przyłączy. Tak może być w przypadku past poślizgowych, których skład oparty jest na mydle.

O wiele lepszym wyjściem jest użycie substancji izolujących unipak pasta i bisan pasta, które pozostawiają złącza w dobrym stanie. Jednak najlepszymi pastami poślizgowymi są te o konsystencji kremu. Może są nieznacznie droższe, ale ich działanie zwróciło uwagę monterów instalacji i indywidualnych użytkowników. Mówi się nawet o kilkuletniej trwałości tego typu pasty. Uszczelki pozostają w stanie nienaruszonym. Warstwa pasty wciąż jest widoczna, a ewentualny demontaż następuje tak łatwo, jakby cała armatura powstała poprzedniego dnia.