Papa na dach – gdzie się sprawdza?

Papa jest wykorzystywana jako doskonałe pokrycie dachowe od wielu lat. Głównymi powodami jej popularności są ekonomiczność i trwałość, a właśnie ten materiał cieszy się niezmiennie zaufaniem wielu inwestorów. W ofertach handlowych pojawiają się coraz to nowsze, wzbogacane rodzaje pap, które można dobrać do każdego typu dachu. Warto wiedzieć, jakie są właściwości tego materiału, na jakim podłożu można go stosować i jak dobrać papę do potrzeb.

Zalety papy

Wielką zaletą papy jest jej wytrzymałość. Najlepsze jakościowo papy mogą wytrzymać w idealnym stanie przez kilkadziesiąt lat. Doskonale sprawdzają się one jako pokrycie:

  • stałe,
  • tymczasowe,
  • i jako poszycie.

Jak zapewniają specjaliści firmy Pimar, papa jest materiałem budowlanym, który znajduje powszechne zastosowanie w izolacji przeciwwilgociowej. Nowoczesne papy nie wymagają smołowania, a ich układanie jest znacznie prostsze, w przeciwieństwie do problemów, jakie sprawiały papy używane w przeszłości. Były one wykorzystywane w roli pokrycia dachowego, lecz dodatkowo smołowanego dla uzyskania jednolitej powierzchni.

Papa jest tania i łatwa w montażu. To jej kluczowe atuty. Pokrycia bitumiczne są elastyczne, dzięki czemu sprawnie układa się je na dachu. Pojedyncze jej arkusze można w bardzo prosty sposób łączyć i przycinać, co sprawia, że robocizna nie będzie Cię kosztować majątku. Papa waży mało, nie stanowi więc dużego obciążenia dla więźby dachowej.

Nowoczesne papy wzbogaca się o specjalne składniki, które wpływają na poprawę parametrów technicznych oraz na jej walory dekoracyjne. Mogą być więc nie tylko trwałe i ekonomiczne, ale także eleganckie i funkcjonalne.

Gdzie się sprawdza papa na dach?

Papa dachowa zazwyczaj jest wykorzystywana do pokrywania płaskich dachów, ale można ją montować także na tych skośnych, nawet jeśli są ostrzej nachylone. W tym przypadku stosuje się specjalne mechaniczne połączenia i podkładki, które mają zabezpieczyć materiał przed rozerwaniem.

Oprócz zakupu odpowiedniego materiału, równie istotny jest prawidłowy montaż papy. Idealna temperatura podczas prac nie powinna być niższa niż 50⁰C, a podłoże musi być czyste i suche. W przeciwnym przypadku cały proces zakładania papy pójdzie na marne. Bardziej wymagający jest moment zakładania drugiej warstwy papy – musisz pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości. Zaleca się przesunięcie o połowę szerokości w stosunku do poprzedniej warstwy. W ten sposób warstwy papy będą tworzyć szczelną powłokę i ograniczysz ryzyko powstawania zgrubień na łączeniach. Dokonując zakupu papy, zwróć uwagę na to, aby było jej więcej o około 15%, niż wynikałoby to z wymiarów dachu.