Onyx jako naturalna ozdoba wnętrz

Kamienie naturalne są bardzo często wykorzystywane przez architektów wnętrz oraz wielu artystów, którzy tworzą z nich przeróżne elementy dekoracyjne do naszych wnętrz. Jednym z chętniej wykorzystywanych kamieni jest onyx, który występuje w wielu odcieniach i współgra z granitem, marmurem czy drewnem. To właśnie z niego możemy stworzyć atrakcyjne i eleganckie kompozycje w domu, biurze czy w budynku użyteczności publicznej.

Onyx – charakterystyka

Onyx to naturalny dekoracyjny kamień, który posiada strukturę przepuszczającą promienie światła, dające niesamowity efekt mozaiki. Każdą płytę onyksową wyróżnia unikalne ułożenie słojów, co dodaje nieco oryginalności naszemu wnętrzu. Onyx to kamień szlachetny, który wykorzystywany jest również do produkcji biżuterii. Wiele z nas, na pewno nie raz widziała pierścionki, bransoletki czy wisiorki wykonane z tego rodzaju kamienia. W jubilerstwie onyx to jedna z odmian agatu, czyli kamienia półszlachetnego. Natomiast w geologii jest to skała, która ma zdolność do przepuszczania światła w płytach o grubości do kilku centymetrów. Skała ta utworzyła się wskutek pogazowych pustek w skałach wulkanicznych. Można ją najczęściej spotkać w Meksyku, Turcji czy Egipcie.

Onyx – naturalny kamień we wnętrzach

Architekci wnętrz bardzo chętnie komponują onyx nie tylko w klasycznych wystrojach, ale również w tych modernistycznych oraz luksusowych. Jest to jeden z najbardziej luksusowych materiałów, jakie stosowane są w aranżacjach wnętrz. Wykonywane są z niego płyty dekoracyjne wykorzystywane na panelach ściennych, sufitowych i podłogowych, a także jako zabudowa do kominka. Doskonale nadaje się do wykończenia eleganckich wnętrz w klimacie glamour.

Onyx ma w swojej ofercie bardzo dużo wariantów kolorystycznych – od beży, brązów, pomarańczy, aż po odcienie niebieskie czy zielone, dlatego bez problemu możemy wykorzystać go w praktycznie każdym wnętrzu. Dodatkowo jego poszczególne kolory tworzą na jego powierzchni efektowne wzory – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z firmy KrakStone, która wykonuje elementy wystroju domów i mieszkań, jak również elewacje budynków z kamienia oraz oferuje największy wybór rozwiązań z kamienia w całej południowej Polsce.

Onyx bardzo dobrze prezentuje się w kuchniach, łazienkach, a także salonach. Jedyne, co może nas zniechęcać do jego zakupu to wyższa cena w porównaniu z tradycyjnymi płytkami oraz jego delikatność i kruchość. Jednak, jeżeli zależy nam na eleganckim wystroju, dodającym luksusowego charakteru, warto wydać nieco więcej. Onyx bardzo często możemy spotkać w hotelach, restauracjach, biurowcach i innych przestrzeniach publicznych. Dzięki przepuszczalności światła można za jego pomocą podkreślić, np. recepcję, bar czy inne centralne punkty danego miejsca.