Okna drewniane jako inwestycja długoterminowa

Drewno należy do surowców odnawialnych, dzięki czemu okna z niego wykonane są niezwykle ekologiczne. Ogromną zaletą tego surowca jest również fakt, że jest bardzo wytrzymały, a co za tym idzie, pozostaje w niezmiennym stanie przez długie lata. Drewniane okna będą więc służyć nam przez dłuższy czas. Dodatkowo okna wykonane z drewna są bardzo eleganckie i świetnie prezentują się w prawie każdej elewacji. Co jeszcze sprawia, że drewniane okna to inwestycja długoterminowa? Jakie inne zalety ma drewno?

Drewniane okna a ekologia

Okna wykonane z drewna są bardzo ekologiczne. Ich zalety można zauważyć zarówno na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz. Obecność drewna w otworach okiennych poprawia bowiem mikroklimat pomieszczenia i nie wywołuje żadnych alergii. Drewniane okna sprawiają także, że wnętrze wydaje się być cieplejsze i przytulniejsze. Dodatkowo ramy drewniane są bardzo przyjemne w dotyku, dzięki swojej idealnej temperaturze. Jeżeli chodzi o dopasowanie drewna do elewacji, to możliwości są wręcz nieograniczone. Ten surowiec może występować w różnych formach i fakturach, dlatego idealnie dopasuje się zarówno do wnętrza, jak i elewacji. Drewniane ramy można także pomalować na dowolny kolor. Drewno jest ekologicznym materiałem ze względu na proces produkcji. Jego obróbka ani utylizacja nie wymaga bowiem użycia dużych nakładów energetycznych. Podczas produkcji, okna drewniane coraz częściej pokrywa się również w pełni ekologicznymi powłokami ochronnymi, które są przyjazne dla środowiska.

Trwałość jako największa zaleta okien drewnianych

Największą zaletą okien drewnianych jest ich trwałość. Jak mówi specjalista z firmy muszynscy.pl:

Drewno jako surowiec jest niezwykle wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia, dlatego okna z niego wykonane będą służyć przez długie lata. Charakteryzują się one również bardzo dużą izolacją termiczną, dzięki czemu gwarantują stałe utrzymanie ciepła w pomieszczeniu.

Ramy okienne z drewna połączone ze specjalnym oszkleniem stanowią formę ochrony przeciwsłonecznej, antywłamaniowej oraz przeciwpożarowej. Drewno, w przeciwieństwie do PVC, jest odporne na odkształcenia pod wpływem wysokiej temperatury. Pokrycie ram okiennych dodatkowymi środkami pozwoli także na ich uodpornienie na inne warunki pogodowe. Odpowiednio zakonserwowane okna nie muszą być wymieniane nawet przez 90 lat.