Okna drewniane. Na jaki gatunek drewna warto się zdecydować?

Drewniane okna mogą mieć nie tylko odmienny wygląd, ale też różne walory użytkowe. Czynnikiem rozstrzygającym bywa rodzaj zastosowanego drewna.

Wśród typów drewna, używanych w stolarce okiennej, wyróżniamy gatunki klasyczne – łatwo dostępne, oraz egzotyczne – bardziej unikalne i ekskluzywne. Do pierwszej z tych grup zaliczają się m.in. dobrze znane dąb i sosna, do drugiej – teak, iroko, czy sapele.

Drewno sosnowe

Drewno z sosny to jeden z podstawowych surowców, służących do wyrobu okien. Swoją popularność zawdzięcza wysokiej wytrzymałości, połączonej ze sprężystością i prostotą obróbki. Ramy sosnowe są dość odporne na wilgoć (zawdzięczają to m.in. znacznej zawartości żywicy). Łatwo je zaimpregnować i malować, przy pomocy farb oraz lakierów.

Meranti

Występuje w dwóch odmianach – białej i czerwonej. Uprawiane masowo na plantacjach Indonezji, Malezji i Filipin. Odporne na wilgoć, cechuje się dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej oraz akustycznej.

Wielu producentów nazywa okna z meranti »mahoniowymi«, co jest oczywistym przekłamaniem – zauważa ekspert marki ,,Urzędowski”, renomowanego producenta okien drewnianych.

Do Polski sprowadzane jest meranti różnej jakości. Szczególnie cenione jest to o gęstości ok. 590 kg/m3.

Drewno dębowe

Drewno dębowe uchodzi za najlepszy surowiec budowlany spośród wszystkich, tradycyjnych drzew liściastych. W produkcji okien stosuje się głównie twardziele z pnia drzewa, które nie ulegają niszczeniu przez owady. Materiały dębowe są twarde, niezwykle wytrzymałe i odporne na ścieranie. Nie ulegają też niszczeniu pod wpływem wilgoci.

Sapele

Pochodzi ze środkowej Afryki. Jego cechą charakterystyczną jest estetyczna, brązowo-czerwona barwa z pomarańczowymi przetarciami. Drewno ma ładne usłojenie, a lekko cytrynowy zapach wnosi do pomieszczeń powiew świeżości. Oczywiście to nie wszystko.

Atrakcyjnym wrażeniom zmysłowym towarzyszy praktyczność. Ramy okienne z sapele cechują się zwiększoną odpornością powłok lakierniczych na czynniki zewnętrzne i niszczenie mechaniczne – dodaje specjalista marki ,,Urzędowski”.

Teak

Drewno rodem z Azji, powszechnie uchodzi za jeden z najtrwalszych i najszlachetniejszych gatunków. Jego znakiem rozpoznawczym jest woskowy połysk, będący wynikiem sporej zawartości naturalnych olejków i kwasu krzemowego. To także właściwość praktyczna, chroniąca drewno przed zabrudzeniem. Na teaku nie robią wrażenia żadne warunki atmosferyczne. Odchowany w lasach monsunowych, jest przystosowany do funkcjonowania w klimatach o rożnej wilgotności i temperaturze. Co ciekawe, drewno występuje w wielu barwach – żółtej, czerwonej czy ciemnobrązowej, z pojedynczymi, czarnymi słojami. Esteci na pewno będą zadowoleni.

Iroko

Iroko to tropikalne drewno z serca Afryki. Jest twarde i lekko tłuste w dotyku. Podobnie jak teak, można je nabyć w zróżnicowanych opcjach kolorystycznych – od ciepłych odcieni brązu, przez barwy szaro-żółte, na złoto- i oliwkowo-brązowych skończywszy. Kolor ulega pogłębieniu pod wpływem warunków atmosferycznych. Nie znaczy to, że drewno jest podatne na niepogodę. Wręcz przeciwnie.

Dzięki naturalnym olejom ochronnym, iroko jest niezwykle trwałe, także w kontakcie z insektami. Gatunek ten często służy nie tylko do produkcji okien, ale też drzwi zewnętrznych – informuje przedstawiciel ,,Urzędowskiego”.

Orzech amerykański

Jak sama nazwa wskazuje, orzech amerykański występuje na kontynencie amerykańskim – konkretnie w Ameryce Południowej. To szlachetne drewno posiada cechy podobne do sosny – dużą twardość, wytrzymałość i sprężystości. Drewniane okna z orzecha zachwycają estetyką – artystycznym usłojeniem, falistymi włóknami i oryginalną kolorystyką (od jasnego do ciemnoczekoladowego brązu).

Rozważna decyzja

Decyzję, co do wyboru określonego gatunku drewna, powinniśmy podjąć z rozwagą. Jeśli mamy wątpliwości, na jakie rozwiązanie się zdecydować, możemy skorzystać ze wsparcia fachowców. Przedstawiciele marki ,,Urzędowski” służą radą i pomocą.