Ochrona muru przed wilgocią. Izolacja pozioma

Izolacja pozioma fundamentów jest jednym z istotniejszych elementów konstrukcji budynku. Jej nieprawidłowe wykonanie, przy użyciu niewłaściwie dopasowanych materiałów, może zakończyć się przykrymi konsekwencjami. Z kolei usunięcie ich może wiązać się z wysokimi kosztami. Dlatego warto od razu zainwestować we właściwie wykonaną izolację i sprawdzone materiały. Co należy wiedzieć o ochronie murów?

Czym jest izolacja pozioma fundamentów?

Izolacja pozioma to nic innego jak system zabezpieczenia budynku przed wilgocią. Nazywana poziomą, z uwagi na jej umieszczenie pomiędzy ławą a ścianą fundamentową oraz w miejscu łączenia ścian fundamentowych i zewnętrznych budynku. Głównym celem stworzonej ochrony jest zabezpieczenie budynku przed podciąganiem kapilarnym tj. pobieraniem wilgoci przez mury i przenoszeniem jej na górną część ścian.

Dlaczego jest to takie ważne? Wilgoć, która może przedostawać się do murów z gruntu, powoduje m.in.:

  • osłabienie izolacji cieplnej (zimno z gruntu przenika do budynku), które prowadzi do zwiększonych opłat za ogrzewanie,
  • niszczenie muru poprzez ciągłe zamarzanie i odmarzanie wody zimą,
  • wzrost kosztów napraw i remontów – niszczeniu murów towarzyszy odpadanie tynku, pękanie powłok malarskich czy elewacyjnych, niszczenie podłogi,
  • rozwój grzybów i pleśni, które wpływają niekorzystnie na zdrowie mieszkańców, mogą powodować alergie, choroby układu oddechowego, skóry i wiele innych dolegliwości.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że izolacja pozioma ścian fundamentowych jest najważniejszym zabezpieczeniem naszego domu przed wilgocią. Ma wpływ na koszty eksploatacyjne, ale także na trwałość budynku i komfort jego użytkowania. Dobrze jest więc zlecić wykonanie hydroizolacji profesjonalistom. Warto również zwrócić uwagę na właściwe materiały – mówi nasz rozmówca z firmy Dorken Delta Folie sp. z o.o.

Jaki materiał wybrać na izolację poziomą?

Jeszcze wiele lat temu najpopularniejszą formą izolacji poziomej była papa na lepiku, układana obowiązkowo w dwóch warstwach. Dziś dużo popularniejsze i skuteczniejsze są folie izolacyjne oraz papy termozgrzewalne. Czym się różnią?

Membrany izolacyjne to płachty o grubości od 0,2 do 2 mm. W zależności od rodzaju folii może mieć ona wytłoczenia, które ułatwiają jej połączenie z zaprawą. Można ją wykorzystać w połączeniu z cegłą, pustakami czy innymi materiałami budowlanymi. Najlepsze materiały z tej grupy pozwalają na optymalną ochronę przed wilgocią już przy zastosowaniu jednej warstwy.

W przypadku wykonywania tradycyjnej izolacji z papy, szczególną uwagę należy poświęcić wszelkim zagięciom i połączeniom, w których mogą pojawić się nieszczelności. Izolacja pozioma muru za pomocą folii przysparza mniej kłopotów i przebiega szybciej. Folie odznaczają się większą elastycznością i odpornością na uszkodzenia. W izolacji jednych z najbardziej newralgicznych miejsc – naroży – zastosowanie mają narożniki do izolacji poziomej.

Inne rozwiązanie ­– papa termozgrzewalna – to włókno poliestrowe, pokryte z dwóch stron masą asfaltową. Jest dostępna w rolkach o różnej długości i grubości. Przykleja się ją do podłoża poprzez poddawanie wysokiej temperaturze za pomocą palników gazowych czy innego rodzaju nagrzewnic.

Montaż folii izolacyjnych nie wymaga stosowania ognia, eliminujemy więc ryzyko poparzeń i uszkodzeń materiałów. Folia ma właściwości samoklejące, a proces izolowania przypomina nieco tapetowanie – jest prosty i skuteczny. Wystarczy ułożyć folię z zakładem minimum 20 cm, który zapewni trwałą i optymalną ochronę przed wilgocią.