Nowoczesne budownictwo szkieletowe – konstrukcje elewacji

Elewacja to ta część każdego budynku, która najbardziej zwraca na siebie uwagę. Jednak trzeba pamiętać, że funkcja estetyczna, choć istotna nie jest najważniejsza. Głównym zadaniem każdej elewacji jest zabezpieczenie ścian i izolacji budynku przed wodą, słońcem czy wiatrem. Ochrona ta dotyczy również budynków wykonanych w technologii szkieletowej. Czym zatem kierować się przy wyborze elewacji i na co zwracać uwagę podczas jej montażu?

Budowa elewacji w budynku szkieletowym

Jakie rodzaje elewacji stosuje się w budownictwie szkieletowym?

Dom szkieletowy, podobnie jak budynki murowane można wykończyć z zewnątrz na wiele sposobów. Tak naprawdę wybór materiału na elewację zależy w dużej mierze od tego, jaki efekt końcowy zamierzamy uzyskać. Jeśli chcemy podkreślić oryginalność konstrukcji szkieletowej domu, to warto zdecydować się na elewację z drewna. Jest ona dość łatwa w montażu, jednak warto pamiętać o odpowiedniej impregnacji, gdyż drewno należy do materiałów łatwopalnych. Jeśli natomiast budynek nie ma się wyróżniać na tle sąsiednich domów murowanych, wtedy  można zastosować tynk klasyczny, kamień lub płytki ceramiczne bądź klinkierowe. Bez względu na wybór rodzaju elewacji nie wolno zapominać o wykonaniu warstwy chroniącej izolację murów. Jak wyjaśnia ekspert firmy Dorken dystrybutora systemów do trwałych i szczelnych izolacji ścian:

Ułożenie elewacji bezpośrednio na warstwie izolacyjnej ściany może spowodować, że warstwa ta będzie narażona na niekorzystne działanie takich zjawisk jak deszcz, śnieg czy wiatr. W efekcie tego po pierwsze z czasem może ulec ona uszkodzeniu, a po drugie jej skuteczność będzie ograniczona. Dlatego specjaliści z branży budowlanej zalecają wykonywanie tzw. Warstw buforowych, które układa się pomiędzy izolacją muru a właściwą elewacją. Zadaniem warstwy buforowej jest ochrona izolacji budynku oraz odprowadzanie wilgoci mogącej się w niej gromadzić. Dzięki temu ściany domu oraz ich izolacja są suche, co znacząco wydłuża ich żywotność oraz utrzymuje ich efektywność na odpowiednim poziomie.

Czym oddzielać izolację murów od elewacji?

Materiały wykorzystywane do wykonywania warstw buforowych powinny spełniać kilka warunków. Po pierwsze muszą być paroprzepuszczalne, czyli umożliwiać odprowadzanie wilgoci zgromadzonej w murze oraz jego izolacji. Po drugie powinny być wodoszczelne i wiatroszczelne, aby chronić mury i ich izolację przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Produktami o wyżej wspomnianych parametrach są membrany elewacyjne, które dzięki swej konstrukcji gwarantują właściwą ochronę izolacji ścian budynku. Co ważne rozwiązanie to może być stosowane w przypadku elewacji o fugach zamkniętych oraz otwartych, co znacznie zwiększa obszar jego zastosowania. Warto też wspomnieć, że membrany elewacyjne cechują się nie tylko wysoką skutecznością, ale też trwałością zapewniającą długoletnie bezproblemowe użytkowanie.