Najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych

Pokrycie dachu to ostatni etap wykończenia budynku. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba wybrać odpowiedni rodzaj pokrycia dachowego do konstrukcji więźby dachowej. Materiały wykorzystywane do tego celu różnią się pod kątem parametrów, ceny i wytrzymałości. Najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych to blachodachówka, dachówki ceramiczne i betonowe. Na rynku jest jednak dostępnych wiele innych pokryć, mniej znanych dla konsumentów. Czym więc charakteryzują się pokrycia dachowe i jak dobrać je do konstrukcji dachu?

Pokrycie dachu

Dachówki ceramiczne

Jednym z najbardziej popularnych pokryć dachowych są dachówki ceramiczne. Od wieków są produkowane z wypalanej gliny, dzięki czemu charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Ich dużą zaletą jest to, że występują w niewielkich rozmiarach. Dzięki temu ich wymiana i naprawa jest bardzo łatwa i szybka. Glina stanowi w pełni naturalny surowiec, dlatego korzystanie z dachówek jest działaniem ekologicznym. Dodatkowo dachówka jest na tyle uniwersalnym materiałem, że można ją stosować na każdym dachu, jeśli tylko zachowa się minimalny kąt nachylenia.

Wybór dachówki na pokrycie dachowe zapewnia również gwarancję jakości na długie lata. Szacuje się, że dach wykonany z glinianego materiału może wytrzymać nawet 100 lat. Dachówka wyróżnia się także doskonałymi właściwościami akustycznymi, dzięki czemu w trakcie gwałtownych opadów deszczu, dźwięki są izolowane i prawie niesłyszalne.

Pewną niedogodnością dachówek ceramicznych może być ich montaż i dość wysoka cena. Pod pokryciem z dachówek ceramicznych musi znajdować się bardzo wytrzymała więźba dachowa, gdyż dachówki charakteryzują się bardzo dużym ciężarem. Oferta dachówek jest jednak bardzo zróżnicowana, co pozwala dobrać kształt i kolor materiału odpowiednio do elewacji. – mówi pracownik z firmy Hajduk Pokrycia Dachowe.

Blachodachówka i jej właściwości

Blacha dachowa to najpopularniejszy rodzaj pokrycia dachowego. Jest stosunkowo tania, gdyż do produkcji wykorzystuje się stal lub aluminium, które pokrywa się kilkuwarstwową powłoką ochronną. W zależności od jakości użytej blachy i sposobu produkcji materiał ten może utrzymywać swoje właściwości przez wiele lat.

Największą zaletą blachodachówki jest niska cena i niewielka waga. Dzięki temu konstrukcja więźby dachowej nie musi być bardzo gruba, a to sprawia, że montaż jest o wiele prostszy niż w przypadku dachówek ceramicznych.

Dachówki betonowe

Pokrycia dachowe wykonane z betonu lub cementu właściwościami znacznie przypominają dachówki ceramiczne. Różnią się wytrzymałością, gdyż wykorzystywane do produkcji materiały nie są tak odporne na uszkodzenia jak wypalana glina. W przeciągu ostatnich lat zyskują jednak na popularności, gdyż stanowią doskonałą alternatywę dla dachówek ceramicznych. Produkowane są w takich samych kształtach i są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Charakteryzują się jednak dość dużą wagą, przez co wymagają wytrzymałej więźby dachowej.