Na czym polega uszczelnianie komina?

Aby budynki nie ulegały zbyt szybko zniszczeniu, trzeba dbać o ich odpowiednią konserwację. Ich właściciele pamiętają z reguły o odnawianiu ścian czy dachu, komin natomiast jest czasem zaniedbywany. Zupełnie niesłusznie, ponieważ jego niedopilnowanie może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Przedostawanie się dymu do wnętrza domu może skutkować zatruciem. Co zrobić, żeby nie doprowadzić do takiej sytuacji i zapewnić bezpieczeństwo sobie i rodzinie?

Zadbaj o komin w domu

Pierwszym krokiem jest uszczelnienie komina. W ramach tego pojęcia mieszczą się wszystkie działania, które mają nie dopuścić do zniszczenia i przeciekania komina. Dbałość o tę część domu może pomóc uniknąć naprawdę poważnych problemów.

Jakie są metody uszczelniania komina?

Jest kilka sposobów, w jakie można zadbać o odpowiednie uszczelnienie komina w Twoim domu. Oto część z nich.

  • Szlamowanie

Jest to jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywana podczas problemów ze szczelnością komina. Polega na uszczelnianiu przewodów kominowych poprzez powlekanie ich wnętrz specjalnie modyfikowanymi zaprawami lub masami uszczelniającymi. Jedną z takich mas jest masa SKD, którą cechuje odporność na działanie wysokich temperatur oraz ścieranie. Przed jej użyciem należy usunąć z przewodu kominowego zanieczyszczenia w postaci zaprawy, kawałków cegieł, sadzy i gruzu. Masę nanosi się na nieszczelne miejsca przy użyciu specjalnych urządzeń. Komin jest gotowy do ponownego użytku już około dobę po zakończeniu uszczelniania tym sposobem. Zaletą szlamowania jest brak uciążliwości dla mieszkańców, szybkość realizacji i względnie niska cena, która waha się od 150 do 300 złotych.

  • Wkład kominowy

Jest to rozwiązanie trwalsze, niż w przypadku szlamowania. Najlepszą opcją jest wkład wykonany ze stali żaroodpornej. Jego kształt dostosowuje się do kształtu komina. Problemem wynikającym z korzystania z tego sposobu może być zwężenie przekroju kanału dymowego i konieczność poszerzania komina. Jednak to rozwiązanie ma zalety, które rekompensują wszelkie trudności. Są to: trwałość (około 20 lat), efektywność (co prowadzi do zmniejszenia zużycia gazu) oraz łatwość montażu (trwa on jedynie około 3 godzin).

  • Frezowanie

Ta metoda znajduje zastosowanie wówczas, gdy dym kominowy przedostaje się do wnętrza budynku, jednak nie rozwiązuje ona problemu nieszczelności. Jej zadaniem jest przygotowanie komina na wprowadzenia do środka wkładu kominowego lub uszczelnienia go odpowiednią masą. Frezowanie polega na usunięciu z wnętrza komina m.in. zbędnych warstw gruzu, a co za tym idzie – do jego poszerzenia. Zaletą tego sposobu jest brak ingerencji we wnętrze domu.

Warto zadbać o odpowiednie uszczelnienie komina, bo brak wymaganej konserwacji może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego zastanów się, która metoda jest dla Ciebie najlepsza. Oczywiście uszczelniania komina nie musisz przeprowadzać sam – na rynku działają firmy, które zrobią to za Ciebie. Jedną z nich jest Komino. Choć siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, to obszar wykonywanych przez nich usług rozciąga się na całą Polskę. Firma ma wieloletnie doświadczenie – istnieje od roku 1995. Na pewno możesz bez obaw powierzyć jej przedstawicielom uszczelnienie komina w Twoim domu.