Na czym polega budowa chlewni na rusztach?

Dla osiągnięcia maksymalnych zysków z hodowli trzody chlewnej trzeba z jednej strony zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki, umożliwiające im dobry rozwój i zdrowie, z drugiej zaś szukać oszczędności. Te można znaleźć w obszarze związanym z utrzymaniem chlewni, np. poprzez wybór hodowli w systemie bezściółkowym, a więc z wykorzystaniem rusztów lub podłogi szczelinowej.

Olbrzymią zaletą chlewni na rusztach jest łatwość utrzymania jej w czystości. Zarówno samo odprowadzanie obornika, jak również mycie oraz dezynfekcja podłogi przebiegają znacznie szybciej i sprawniej niż w hodowlach ściółkowych. Zmniejszenie pracochłonności przekłada się na redukcję kosztów związanych z utrzymaniem chlewni. Źródłem oszczędności jest też ograniczenie wydatków na pozyskiwanie ściółki.

Budowa podłogi w chlewni na rusztach

Ruszt jest rodzajem podłogi ażurowej, której beleczki są mniejsze od szczelin. Taka konstrukcja podłogi pozwala przenikanie kału, moczu oraz resztek ściółki do kanału gnojowicowego, który znajduje się pod podłogą – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Wesstron.

Ze względu na ciągły kontakt z odchodami, podłoga ażurowa w chlewni musi być zbudowana z materiałów odpornych na korozję. Dla bezpieczeństwa zwierząt i osób obsługujących chlewnię ważne jest także, by jej powierzchnia była wytrzymała i nieśliska. Ruszt wykonuje się więc albo z betonu, albo z metalu.

Odprowadzanie gnojowicy z chlewni na rusztach

Odprowadzanie gnojowicy z chlewu odbywa się za pośrednictwem umieszczonych pod rusztem kanałów o różnych wymiarach i przekroju prostokątnym lub trójkątnym. Usuwanie odchodów nagromadzonych w kanałach odbywa się z użyciem systemów zgarniających (w kanałach prostokątnych), wody lub powietrza pod bardzo wysokim ciśnieniem (najczęściej kanały trójkątne) bądź dzięki systemowi samospływu grawitacyjnego.

Wybór odpowiedniego systemu odprowadzania odchodów z kanału gnojowicowego musi uwzględniać rodzaj skarmianej paszy. Najwygodniejszy, a zarazem najtańszy w utrzymaniu system grawitacyjny sprawdzi się w chlewni dla stada karmionego mieszankami paszowymi, ale niekoniecznie przy skarmianiu pasz gospodarskich o wysokiej zawartości włókna.

Budowa chlewni na rusztach

Rozpoczęcie budowy nowoczesnej chlewni na rusztach musi być poprzedzone drobiazgowymi przygotowaniami, przy czym profesjonalny projekt potrzebny jest nie tylko do prawidłowego wzniesienia budynku inwentarskiego, ale też do uzyskania niezbędnych zezwoleń środowiskowych.

Najprostszym sposobem na szybkie wzniesienie sprawnej, przyjaznej zwierzętom i oszczędnej chlewni jest skorzystanie z pomocy fachowców. Najlepsze firmy, zajmujące się wznoszeniem budynków inwentarskich pod klucz, zwykle obejmują inwestycje kompleksową opieką, od przygotowania projektów, przez dokonanie wszystkich formalności i kosztorysowanie, aż po budowę i wyposażenie gotowego obiektu.