Na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy garażowej?

Brama garażowa chroni samochód przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, stanowi zabezpieczenie antywłamaniowe, a także jest istotnym elementem elewacji wpływającym na estetykę całej posesji. Warto zatem poświęcić więcej czasu i uwagi na wybór odpowiedniej bramy, aby dobrze pełniła ona swoje funkcje. Jakimi kryteriami należy się kierować przy jej zakupie?

Dostępne miejsce

Kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze bramy powinna być ilość dostępnego miejsca zarówno na podjeździe, jak i w samym garażu. Na rynku dostępne są bowiem różne konstrukcje bram. Tradycyjne rozwiązanie, czyli brama rozwierana, wymaga dużej ilości miejsca na podjeździe, gdyż na czas otwierania się skrzydeł auto powinno być zaparkowane na około 1-2 m przed garażem. Nieco nowocześniejszą konstrukcję posiadają bramy garażowe uchylne, w których skrzydło chowa się pod sufitem garażu. Tu jednak również wymagane jest nieco więcej miejsca na podjeździe. Jeśli przestrzeń na posesji jest ograniczona, najlepiej zdecydować się na bramę segmentową lub rolowaną, których skrzydła otwierają się pionowo. Dzięki temu samochód będzie można zaparkować bezpośrednio przy bramie.

Komfort i funkcjonalność

Dobra brama garażowa powinna przede wszystkim skutecznie zabezpieczać samochód przed opadami i innymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a także przed działalnością złodziei. Dlatego też warto zwrócić uwagę na technologię produkcji danego systemu.

Panele, prowadnice i inne elementy konstrukcyjne bramy powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, najlepiej dodatkowo ocynkowanych, aby były odporne na korozję. – Zaznacza specjalista ze szczecińskiej firmy SCMB Okna i Drzwi. – Ponadto, jeśli garaż jest połączony z budynkiem mieszkalnym, warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne bramy, która powinna zapobiegać stratom ciepła.

Wygodę użytkowania zapewni natomiast system automatyki umożliwiający zdalną obsługę bramy, dzięki czemu nie będzie trzeba nawet wychodzić z samochodu, by otworzyć bądź zamknąć skrzydło.

Estetyka posesji

Brama garażowa stanowiąca istotny element elewacji ma znaczący wpływ na jej estetykę, a co za tym idzie na wygląd całej posesji. Na rynku dostępnych jest dzisiaj wiele bram o różnym wykończeniu i w bogatej kolorystyce. Dużą popularnością cieszy się w szczególności wzornictwo nawiązujące do naturalnych surowców, a więc np. panele w różnych odcieniach drewna. Odpowiednio dobrana brama sprawi, że cała elewacja będzie prezentowała się harmonijnie, a posesja – niezwykle efektownie.