Montaż więźby dachowej – jak przebiega?

Więźba dachowa to obowiązkowy element dachów skośnych jedno-, dwu- lub wielospadowych. Jej montaż to pierwsza czynność, od której rozpoczyna się montaż dachu, dlatego też warto zadbać o to, aby zrobić to dobrze i dokładnie. W jaki sposób krok po kroku zamontować więźbę dachową? Dowiedz się od czego rozpocząć montaż oraz co należy zrobić, gdy konstrukcja będzie już gotowa.

wiezba-dachowa

Co to jest więźba i z czego jest zbudowana? 

Więźba dachowa to drewniany szkielet dachu. To właśnie ten stelaż przenosi obciążenia z pokrycia dachowego. Każda więźba w swojej budowie ma więzary, jednak zależnie od jej rodzaju, mogą to być wiązary krokwiowe, jętkowe, płatwiowo-kleszczowe i wieszarowe. Aby stworzyć standardowy dach, należy posiadać kilka wiązarów, które opierać się będą na łatach (lub deskowaniu/kontrłatach). Wśród elementów budowy więźby wyróżnia się m.in.: murłatę, krokiew, płatew, kleszcze, miecz, krzyżulec i podciąg.

Jak montuje się więźbę tradycyjną?

Aby zamocować murłaty, na których oprą się krokwie, należy najpierw wymurować kominy, ściany oraz ścianki kolankowe z kotwami. Dopiero później możliwe jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej oraz papy, na których wreszcie będzie można rozpocząć właściwy montaż więźby. Pierwszym krokiem jest zamocowanie murłat (namurnic), które mocowane są na kotwach. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń z więźby na ściany. Następnie odpowiednio przygotowane krokwie mocowane są na dachu. Później specjaliści montują krokwie skrajne, narożne i koszowe oraz pozostałe. Aby całość trzymała się, konieczny jest montaż jętek, które łączą poszczególne krokwie. Ostatni etap to montaż wymian na okna i nad lukarnami. Tym sposobem tradycyjna więźba dachowa zostaje zamontowana.

Jak wygląda montaż więźby prefabrykowanej?

Trochę inaczej przebiega montaż prefabrykowanej więźby dachowej. Chociaż także rozpoczyna się od przymocowania murłat, to kolejnym krokiem jest mocowanie wiązara skrajnego. Później, specjaliści zajmują się montażem wiązar na belkach oczepowych bądź murłatach i łączą je przy pomocy łączników ciesielskich.

Aby wiązary były odpowiednio stabilne i sztywne, firma zajmująca się montażem, przybija do nich deski tak, by tworzyły pary. Na koniec stosuje się taśmę stężającą wykonaną ze stali, którą montuje się po przekątnej połaci – podkreśla specjalista z Solidnydekarz.pl.

Kolejnym etapem jest montaż wiązarów połówkowych, krokwi kulawkowych oraz narożnych.

Co następuje później?

Niezależnie od rodzaju więźby, kolejnym etapem jest wyrównanie ścian szczytowych oraz przymocowanie ocieplenia. Później, ekipa układa folię paroprzepuszczalną, którą mocuje do krokwi kontrłatami. Aby dach był gotowy, wystarczy jeszcze zamówić specjalistów do ułożenia dachówek oraz zadbać o obróbkę blacharską i montaż elementów wentylacji.