Montaż pompowni ścieków. Etapy postępowania

Prawidłowo zaprojektowany i zamontowany system odprowadzania ścieków to gwarancja bezpieczeństwa oraz komfortu. Oprócz tradycyjnej kanalizacji można zdecydować się na przydomową pompownię ścieków, która w ekonomiczny sposób pozwoli usunąć nieczystości wyprodukowane przez gospodarstwo domowe. Pompownia ścieków w niektórych przypadkach jest koniecznością ze względu na warunki techniczne i położenie terenu. Zobacz, jak przeprowadzić jej montaż?

Czym jest pompowni ścieków?

W nisko położonych miejscach oraz tam, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia kanalizacji grawitacyjnej, montuje się pompownie ścieków. Jest to część kanalizacji, która pod wpływem ciśnienia wypompowuje nieczystości. Pompownia ścieków składa się ze zbiornika do gromadzenia ścieków, pompy do tłoczenia nieczystości oraz przewodów hydraulicznych, zaworów i automatyki sterowania.

Pompownie ścieków montuje się wszędzie tam, gdzie dostęp do kanalizacji grawitacyjnej nie jest możliwy – mówi specjalista z firmy Inwap. – Służą do gromadzenia oraz transportu ścieków do przepływu kanalizacyjnego – dodaje.

Na rynku dostępne są różne warianty pompowni, które różnią się między sobą sposobem montażu oraz metodą działania. Wyróżnia się między innymi pompownię strefową, centralną lub pośrednią.

Jak zamontować pompownię ścieków

Budowa pompowni nie jest skomplikowana, jednak wymaga dobrych znajomości technicznych, odpowiednich narzędzi oraz umiejętności. Przed montażem należy określić wielkość zbiornika oraz przeznaczenie pompy. Do dużej ilości nieczystości warto zdecydować się na pompę z rozdrabniaczem, co zapobiegnie zapychaniu się instalacji. Poniżej prezentujemy kolejne kroki.

  • Wybór miejsca montażu, które będzie wspomagało procesy odprowadzania ścieków. Odległość od budynku nie może być mniejsza niż 5 metrów, zamontowana pompa nie może być uciążliwa dla sąsiednich gospodarstw.
  • Opracowanie projektu, który musi uwzględniać wszelkie przyłącza i urządzenia sanitarne budynku.
  • Montaż pompy w miejscu stabilnym, ze swobodnym dostępem oraz mocne przymocowanie urządzenia do podłoża.
  • Podłączenie wszystkich przewodów i zaworów, aby tworzyły zamknięty obieg.

Pompownia ścieków to idealne rozwiązanie dla gospodarstw, w których nie ma możliwości podłączenia kanalizacji grawitacyjnej. W przypadku zapotrzebowania na duży przepływ nieczystości, można zdecydować się na montaż kilku pomp, co zwiększy wydajność. Zarówno montaż, jak i wybór rodzaju pompy do ścieków warto powierzyć specjalistom, gdyż uwarunkowania terenu mogą wpłynąć na podjęcie decyzji.