Montaż dachu. Jak kłaść pokrycie dachowe?

Dach to podstawowy element wpływający na poziom komfortu użytkowania danego obiektu. To właśnie od konstrukcji dachowej w dużej mierze zależy bowiem stopień energooszczędności i wentylacji budynku. Aby w domu było ciepło, sucho i przytulnie, należy nie tylko odpowiednio dobrać pokrycie dachowe, ale też prawidłowo je zamontować. Co warto wiedzieć na temat montażu dachu i kładzenia pokryć dachowych?

Montaż dachu krok po kroku

Podstawą trwałego i szczelnego dachu jest solidnie wykonana więźba, a więc zamocowanie krokwi, kontrłat oraz łat. Warto przy tym pamiętać, iż montaż pokrycia dachowego w rzeczywistości zaczyna się jeszcze zanim sięgniemy po dachówkę czy inne wybrane materiały. Już na etapie wykonywania konstrukcji dachowej należy bowiem dysponować projektem, w którym zawarte zostaną wytyczne dotyczące więźby i ołatowania. Szczególnie istotny jest tu odpowiedni rozstaw łat, dostosowany do rodzaju wybranego pokrycia. Przed montażem tych materiałów należy jeszcze wykonać izolację termiczną oraz położyć folię paroprzepuszczalną. Następnie dokonuje się wymierzenia połaci oraz sprawdza się prawidłowość geometrii wykonanej więźby.

Jak kłaść pokrycia dachowe?

Przed przystąpieniem do montażu właściwego pokrycia dachowego, konieczne jest dokładne rozplanowanie prac i rozmierzenie materiałów. Następnie wykonuje się niezbędne obróbki blacharskie. Dopiero wtedy można przystąpić do kładzenia pokrycia dachowego. Proces ten może się różnić w zależności od wybranego materiału. Do najpopularniejszych pokryć należy blachodachówka, a także dachówki ceramiczne i betonowe, które znajdziemy w ofercie hurtowni Ambit. W przypadku blachodachówki, arkusze mocowane są do łat za pomocą specjalnych wkrętów, poczynając od pierwszej linii równoległej do okapu. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku skomplikowanej konstrukcji dachowej konieczne może być docinanie arkuszy. Na końcu montuje się gąsiory dachowe z uwzględnieniem wentylacji. Z kolei ciężkie pokrycia dachowe, np. dachówki ceramiczne czy betonowe, układa się również od dołu, montując wybrane elementy np. za pomocą specjalnych klamer lub opierając je o łaty. Po położeniu dachówek konieczne jest wykończenie kalenicy.

Co oprócz dachówek?

Warto pamiętać, że dach to nie tylko więźba i pokrycie dachowe. Pełen komfort użytkowania budynku zapewnią dodatkowe akcesoria, które należy zamontować na dachu. Podstawę stanowi tu system orynnowania umożliwiający efektywne odprowadzanie wody opadowej poza budynek. Do tego dochodzą elementy wentylacji, okna dachowe czy różnego rodzaju zabezpieczenia przeciwśniegowe, a także komunikacja dachowa. Tak wykonany dach z odpowiednio położonym pokryciem będzie trwały i szczelny przez długie lata.