Mieszkania szeregowe. Charakterystyka

Wybór między zakupem domu jednorodzinnego a mieszkania może okazać się bardzo trudny. Z jednej strony kusi prywatność i duża przestrzeń, jakie zapewnia życie w domu, z drugiej zaś wygoda i niskie koszty eksploatacji mieszkania. Idealnym kompromisem między tymi dwoma rozwiązaniami jest wybór przestronnego mieszkania w zabudowie szeregowej. Przyjrzyjmy się bliżej tego typu rozwiązaniu.

Marząc o przestronnym domu, który jednocześnie będzie łatwy w utrzymaniu, warto wziąć pod uwagę zakup segmentu w zabudowie szeregowej. Na rynku nieruchomości ofert tego typu nie brakuje. Do realizacji takich inwestycji deweloperów skłania wiele czynników, w tym głównie chęć zaspokojenia potrzeb klientów, którzy cenią sobie dobry stosunek jakości do ceny nabywanych mieszkań.

Krótka charakterystyka budownictwa szeregowego

O tym, co wyróżnia domy szeregowe na tle pozostałych typów budownictwa jednorodzinnego, możemy wnioskować już z samej nazwy. Poszczególne segmenty są ze sobą połączone dwiema ścianami (oprócz skrajnych budynków w ciągu). Konsekwencją stosowania tego typu rozwiązań architektonicznych jest oszczędność miejsca na działce budowlanej, a także ograniczenie strat ciepła z poszczególnych mieszkań. Innymi słowy, w porównaniu z domami wolnostojącymi, mieszkania szeregowe są tańsze w budowie, zakupie i eksploatacji.

Chociaż architektura tego typu niekiedy kojarzy się z ciasną zabudową starszych miast, brakiem przestrzeni i prywatności, wznoszone obecnie osiedla szeregowe odżegnują się od tego dziedzictwa. Na obrzeżach dużych aglomeracji powstają zachwycające urodą i wyjątkowo przestronne domy szeregowe. Za świetny przykład w okolicach Poznania mogą posłużyć nam Lawendowe Pola.

Nowoczesne domy w zabudowie szeregowej – przykład dobrych praktyk

Lawendowe Pola pod Kórnikiem to kompleks nowoczesnych budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, wzniesiony przez Marcopolo  Development. Domy usytuowane są w otoczeniu cichych pól oraz lasów, ale jednocześnie dobrze skomunikowane z sąsiednim Kórnikiem i Poznaniem. Osiedle zabezpieczone jest ogrodzeniem z bramą na pilota, a każdy z segmentów posiada własne miejsca parkingowe pod domem.

Sposób rozplanowania osiedla sprzyja bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu mieszkańców. Teren jest pięknie zagospodarowany i dobrze oświetlony. Dodatkowo, do każdego z mieszkań przynależy oddzielny ogródek. Wykonane z najwyższą starannością elewacje budynków utrzymane są w stylu pruskim, co nadaje otoczeniu wrażenia schludności i spójności.

Poczucie prywatności zapewniają mieszkańcom oddzielne wejścia do każdego z segmentów. Same wnętrza są niezwykle przestronne: dwupoziomowe mieszkanie z dużym pokojem dziennym z aneksem, trzema sypialniami, łazienką i pomieszczeniem gospodarczym mieści się na powierzchni aż 72 m2. Oznacza to, że inwestując w szeregowca pod Poznaniem, zyskujemy dom w cenie mieszkania.