Midikoparki. Co to takiego?

W pracach budowlanych wykorzystuje się specjalne maszyny, które mają ograniczyć pracę ludzkich rąk i jednocześnie usprawnić realizację zadań. Jednym z podstawowych sprzętów na placach budowy jest koparka, która służy do wykopywania dołów nawet na trudnym gruncie. Maszyny te dostępne są w różnych modelach, które różnią się przeznaczeniem. Wśród nich można znaleźć między innymi midikoparki. Czym są te urządzenia i jakie mają zastosowanie w budownictwie?

Co to jest midikoparka?

Plac budowy to miejsce, w którym wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny zwiększające efektywność pracy. Midikoparka jest wielofunkcyjnym urządzeniem, który można wykorzystać do różnych rodzajów prac. Stanowią one alternatywę dla niewielkich minikoparek, jednocześnie są dużo mniejsze i zwinniejsze niż standardowe koparki. Taka równowaga sprawia, że midikoparki są uznawane za najbardziej uniwersalny sprzęt do prac budowlanych.

Midikoparki to zaawansowany technologicznie sprzęt, który pozwala na realizację precyzyjnych zadań w trudno dostępnych miejscach – mówi specjalista z firmy Sunward zajmującej się dystrybucją maszyn budowlanych. – Wykorzystuje się je do prac odwodnieniowych, przygotowania gruntu pod fundamenty czy wykopania kanałów o niewielkiej średnicy do położenia instalacji podziemnej – dodaje. Ze względu na szerokie możliwości wykorzystania, midikoparki stały się standardowym wyposażeniem w wielu firmach budowlanych.

Midikoparki – właściwości techniczne

Na rynku dostępnych jest wiele modeli maszyn, które różnią się między sobą mocą oraz wydajnością pracy. Midikoparki to kompaktowy sprzęt sprawdzający się na trudnym terenie, do którego dojście tradycyjną koparką jest niemożliwe. Oprócz tego midikoparki charakteryzują się:

  • dużą zwrotnością,
  • niewielkimi wymiarami,
  • bezpieczną i komfortową kabiną,
  • precyzją pracy,
  • dobrą sterownością,
  • łatwym systemem sterowania,
  • niskimi kosztami utrzymania.

Obsługa midikoparek jest łatwa i intuicyjna, a duży zakres ruchu łyżką pozwala na wykonywanie precyzyjnych prac. Maszyny te znacznie ułatwiają roboty ziemne, a mimo wydajności, charakteryzują się niskim spalaniem.

Jak wybrać najlepsza midikoparkę?

W ofercie producentów można znaleźć różne modele maszyn przeznaczone do określonej kategorii prac. Przed zakupem warto sprawdzić moc oraz wydajność midikoparki, gdyż parametry te muszą być wyższe w przypadku realizacji zadań pod duże inwestycje. Dodatkowo warto zainwestować w maszyny od sprawdzonego producenta, co gwarantuje ich dużą żywotność oraz niską awaryjność.