Metody zastosowania ręcznych pompek hydraulicznych

Ręczne pompki hydrauliczne znajdują szerokie zastosowanie w tak różnych branżach, jak przemysł, rolnictwo czy motoryzacja. Idealne narzędzia tego typu cechują się lekką, lecz solidną, ergonomiczną konstrukcją, a także wysoką wydajnością w stosunku do użytej siły. W zależności od modelu mogą pompować rozmaite substancje – od zdemineralizowanej wody, przez olejowo-wodne emulsje i roztwory glikolu, aż po silikony i ropę naftową. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

ręczna pompa hydrauliczna

Na początku zaznaczmy, że ręczne pompki hydrauliczne dzielą się na pompki jednostronnego i dwustronnego działania. Pierwszy rodzaj nadaje się do zasilania zwłaszcza mniejszych narzędzi hydraulicznych. Drugi natomiast wyróżnia się generowaniem ciśnienia przy każdym ruchu dźwigni, co zmniejsza liczbę koniecznych do wykonania ruchów rękojeścią nawet o ponad 70 proc.

Udogodnienia

Wśród innych ułatwień dla operatora stosowanych w przypadku ręcznych pomp hydraulicznych wymienić można rozwiązania mające na celu zmniejszenie oporu rękojeści, wykonanie tej ostatniej z nieprzewodzącego włókna szklanego czy jej blokada, minimalizująca ryzyko wystąpienia problemów związanych z przenoszeniem. Przed przeciążeniem zabezpiecza  z kolei wewnętrzny ciśnieniowy zawór nadmiarowy.

Zbiorniki

Tego rodzaju pompy dzielą się także na bezzbiornikowe oraz przeznaczone do instalacji na zbiorniku – uzupełnia specjalista z Zakładu Hydrauliki Siłowej w Kobylance.

W pierwszym przypadku wymagane jest zapewnienie zewnętrznego zbiornika z rurą ssącą umożliwiającą podłączenie pompy. Zbiorniki takie występują w rozmaitych litrażach i opcjach z zakresu materiału wykonania (np. stal czy połączenie plastiku i aluminium).

Szerokie zastosowanie

Ręczne pompki wykorzystywane są między innymi do podstawowego lub (częściej) awaryjnego zasilania układów hydraulicznych. Służą też do zasilania siłowników zarówno jedno-, jak i dwustronnego działania, w sytuacji braku wsparcia ze strony silnika spalinowego albo elektrycznego. Do współpracy z siłownikiem dwustronnego działania pompka ręczna powinna być wyposażona w upustowy zawór do zasilania dwuprzewodowego, podczas gdy przy siłownikach jednostronnego działania – analogicznie, w zawór do zasilania jednoprzewodowego.

Wymiana oleju

Wśród innych zastosować ręcznych pompek hydraulicznych wymienić należy też dolewanie oleju do zbiorników w rozmaitych maszynach i urządzeniach lub zbiorników zewnętrznych, a także wysysanie go z nich. Sztandarowym przykładem takiego popularnego wykorzystania jest chociażby wymiana oleju w samochodowych skrzyniach biegów.