Metody zabezpieczania wykopów

Wykonanie wykopów to niezbędny etap różnego rodzaju prac budowalnych. Ze względu na fakt, że przeprowadzane są one często w zabudowanym terenie, konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie w celu zapobiegnięcia niekontrolowanego osuwania się terenu. Cel ten może zostać osiągnięty na wiele różnych metod – oto kilka z najczęściej stosowanych

Obudowa berlińska

Nazywana również ścianką berlińską – metoda ta po raz pierwszy zastosowana została podczas budowy berlińskiego metra pod koniec XIX wieku. Obudowa składa się z dwóch elementów – pionowych słupów (m.in. teowniki lub ceowniki stalowe) oraz poziomej opinki (najczęściej deski lub kantówki drewniane). Konstrukcję obudowy rozpoczyna się od umieszczenia w ziemi elementów pionowych, np. poprzez ich wbicie lub umieszczenie we wcześniej wywierconych otworach. Następne wraz z pogłębianie wykopu między słupami umieszcza się kolejne elementy opinki. Istnieją pewne ograniczenia stosowania ściany berlińskiej, m.in. nie powinna być ona stosowana poniżej poziomu wód gruntowych, gdyż jest nieszczelna.

Ściany szczelne

Ściany szczelne złożone są z tzw. brusów, czyli podłużnych elementów wykonywanych z drewna, stali lub żelbetu oraz zamków, znajdujących się pomiędzy pojedynczymi brusami w celu uszczelnienia wolnej przestrzeni. Wyróżnić możemy ścianki szczelne prowizoryczne, które służą do zabezpieczania wykopów w robotach ziemnych i fundamentowych oraz stałe, stanowiące część konstrukcji fundamentu lub obiektu. Stosowane są one tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie przed wpływem wód gruntowych.

Palisada

Zgodnie ze swą nazwą palisada wykonywana jest z pali, czyli pionowych elementów w formie słupa, wbijanych w ziemie. Pale mogą stykać się z sobą lub nachodzić na siebie – co drugi element palisady posiada wcięte krawędzie, w które można wpasować krawędzie okrągłych pali.

Obudowa paryska

To odmiana obudowy berlińskiej. Wykonuje się ją z prefabrykowanych słupów żelbetowych, w których pozostawia się startowe pręty zbrojeniowe. Wraz z wybieranie gruntu, pręty odsłania się i odgina, a po ustawieniu siatki zbrojeniowej betonuje się fragment obudowy wykopu.

Profesjonalne wykonywanie wykopów oraz zabezpieczanie ich to części usług oferowanych przez firmę budowlaną El-Kop.