Materiały wybuchowe przy pracach wyburzeniowych

Prace wyburzeniowe nie należą do najłatwiejszych. W przypadku niektórych konstrukcji jedynym sposobem na ich wyburzenie jest zastosowanie materiałów wybuchowych. Metoda minerska, bo tak określane są wyburzenia z użyciem materiałów wybuchowych, jest też jednym z najszybszych sposobów pozbycia się zbędnych zabudowań. Na czym polegają wyburzenia z użyciem materiałów wybuchowych? Kto może je przeprowadzić?

Wyburzenia metodą minerską – podstawowe informacje

Roboty strzałowe, bo tak też określane są wyburzenia z użyciem materiałów wybuchowych, znacząco skracają i ułatwiają proces rozbiórki nie tylko opornych na działanie maszyn wyburzeniowych obiektów. Stanowią one jeden z najlepszych sposobów na rozbiórkę obiektów budowlanych, jednak trzeba pamiętać, że nie mogą być przeprowadzane przez amatorów.

Praca z materiałami wybuchowymi wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Trzeba nie tylko odpowiednio dopasować ich ilość do kubatury wyburzanego budynku, ale także pamiętać o tym, aby podczas wybuchu nie ucierpiały okoliczne zabudowania i osoby uczestniczące w robotach. Przy niesprzyjających warunkach technicznych, konieczne jest zastąpienie materiałów wybuchowych ciężkim sprzętem budowlanym – wyjaśnia ekspert z firmy MK Explosion z Warszawy.

Rozbiórki metodą wybuchową – co warto wiedzieć?

Samodzielne wyburzenia z użyciem materiałów wybuchowych są nie tylko nielegalne, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Z tego względu jedyną opcją jest skorzystanie z usług doświadczonej firmy, która na co dzień zajmuje się wyburzeniami i rozbiórkami, dzięki czemu jej pracownicy dysponują wiedzą oraz doświadczeniem niezbędnym podczas wykonywania bardzo skomplikowanych prac. Przed wyborem metody wyburzenia, trzeba przede wszystkim ocenić stan budynku oraz sprawdzić, czy warunki techniczne będą pozwalały na bezpieczne użycie materiałów wybuchowych. W sytuacji, gdy jest to możliwe, trzeba teren odpowiednio zabezpieczyć i zadbać o bezpieczeństwo znajdujących się w pobliżu miejsca wyburzenia osób oraz ich mienia.

Warto wiedzieć, że podczas wyburzeń i rozbiórek trzeba dopełnić pewnych formalności. Aby uniknąć ciągłych wizyt w urzędach, warto wybrać firmę wyburzeniową, która oferuje dodatkowe usługi z zakresu załatwiania formalności związanych z pozwoleniem na rozbiórkę oraz prowadzeniem sprawy na drodze postępowania administracyjnego. Współpraca z profesjonalistami to nie tylko gwarancja szybko i sprawnie przeprowadzonych prac wyburzeniowych, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, które pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów zarówno na etapie załatwiania formalności związanych z rozbiórką, jak i później, czyli po rozpoczęciu prac.