Kupno czy wynajem dźwigu – na co się zdecydować?

Budowa dużych inwestycji nie byłaby możliwa, bez dostępu do specjalistycznych maszyn budowlanych. Niezawodnym sprzętem są dźwigi budowlane, które umożliwiają przenoszenie wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych. Mimo że dźwigi są widoczne niemalże na każdym placu budowy, to wykonawcy inwestycji wciąż mają dylematy między wynajem a zakupem dźwigu. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Zakup dźwigu

Dźwigi budowlane to maszyny, które umożliwiają transport dużych, ciężkich elementów. Zakup takiego dźwigu to spora inwestycja, która nie zawsze jest opłacalna. Przed podjęciem decyzji o kupnie, trzeba przede wszystkim przeanalizować swoją sytuację finansową oraz sprawdzić, czy taka inwestycja jest w stanie się zwrócić w przyszłości.

Na zakup żurawia powinni się zdecydować przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi budowlane na szeroką skalę – mówi specjalista z firmy Dźwig-Rybacki. – W innych przypadkach, gdy inwestycja w dźwig może być nieopłacalna i wiązać się ze zbyt dużymi kosztami obsługi i utrzymania – dodaje. Zakup dźwigu warto rozważyć, jeżeli prowadzisz działalność związaną także z remontami, gdyż maszyny te można dopasować do określonej kategorii prac.

Wynajem dźwigu

Wynajem jest mniej obciążony ryzykiem, a dodatkowo pozwala ograniczyć koszty całej inwestycji. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują wynajem dźwigów w systemie krótko- i długoterminowym. Takie rozwiązanie jest korzystne, jeżeli potrzebujesz dźwigu tylko okazjonalnie, do realizacji określonych zadań na placu budowy. Dodatkowo wynajem może być korzystnym rozwiązaniem, jeżeli konieczny jest tylko jednorazowy montaż poszczególnych elementów, a inne metody byłyby nieopłacalne i mało wydajne.

Jak znaleźć dobrą firmę oferującą wynajem?

Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretną firmą oferującą wynajem dźwigów, musisz określić jakiego zakresu usług oczekujesz. To ułatwi Ci znalezienie najkorzystniejszej oferty i pozwoli uniknąć problemów. Przed rozpoczęciem współpracy zwrócić uwagę na:

  • Dostępne dźwigi do wynajęcia, aby poradziły sobie z wykonaniem określonych prac.
  • Zakres świadczonych usług, czy jest odpowiedni w przypadku Twojej inwestycji.
  • Stan techniczny maszyn, który powinien być potwierdzony dokumentacją z okresowych przeglądów.

Firmy wynajmujące dźwigi współpracują z doświadczonymi operatorami, co pozwala ograniczyć koszty związane z zatrudnieniem dodatkowych pracowników. Jest to kolejna ważna zaleta, która przemawia za wynajmem dźwigu.