Kształty okien. Przegląd dostępnych rozwiązań

Okna to niezbędny element konstrukcyjny każdego domu. Poza tym, że zapewniają one dostęp do światła słonecznego w ciągu dnia, to w znaczący sposób wpływają na estetykę całego budynku i odgrywają dużą rolę w kształtowaniu się bilansu energetycznego domu. Oprócz standardowych okien w kształcie prostokąta lub kwadratu, w ofercie producentów znajdują się się również bardziej niekonwencjonalne rozwiązania. Co warto o nich wiedzieć?

Ceniona prostota

Zdecydowanie najpowszechniej wybieranym rozwiązaniem jeśli chodzi o stolarkę okienną, są okna o kształcie prostokątów lub kwadratów. Przyczyna tego stanu jest bardzo prosta – okna takie są najprostsze w produkcji, zarówno jeśli chodzi o wyrób ram, jak i szyb. To przekłada się na ich stosunkowo niską cenę, w porównaniu do okien o bardziej złożonym kształcie. Ponadto takie proste okna są rozwiązaniem uniwersalnym, sprawdzającym się w znacznej większości domów. To wszystko sprawia, że produkcja okien skupia się właśnie na takich rozwiązaniach, dostaniemy je u każdego producenta.

Okna na okrągło

Dużo bardziej skomplikowane są okna okrągłe i półokrągłe. Z drugiej strony są one na tyle wyróżniającym się elementem architektury, że ozdobione nimi elewacje z pewnością przyciągają uwagę.

Okna półokrągłe lub zbliżone do tego kształtu są niezbędnym elementem tzw. wolego oka, czyli formy lukarny o zaokrąglonym zadaszeniu – mówi przedstawiciel firmy WiktroczykTa forma architektoniczna była szczególnie popularna w dawnej architekturze, do dziś możemy ją podziwiać w domach i kamienicach sprzed kilku wieków.

Minusem okien tego typu jest fakt, że ze względu na ich nietypową konstrukcję może nie być możliwości ich pełnego otworzenia.

Kąty nieproste

Po drugiej stronie mamy okna o kształcie trójkątów, trapezów lub wielokątów. Często okna takie stanowią część większej całości, przykładowo dwa okna o kształcie trójkąta prostokątnego są zestawione w z oknem prostokątnym, dzięki czemu tworzą one na elewacji kształt trapezu. Podobnie jak w przypadku okien okrągłych często nie ma możliwości pełnego otworzenia takiego okna, jednak ich wartość estetyczna rekompensuje tę niedogodność.

Z czego produkuje się okna?

Okna o nietypowych kształtach mogą być produkowane ze wszystkich materiałów używanych w produkcji okien zwykłych, prostokątnych i kwadratowych. Przy wyborze materiału należy zwrócić uwagę na jego  właściwości termoizolacyjnych, wytrzymałości i odporności oraz cenę. Pamiętajmy, że produkcja okien nietypowych odbywa się głównie na indywidualne zamówienie, dopasowane do projektu konkretnego domu – przez to okna te są znacznie droższe od standardowych, dostępnych w masowej produkcji.