Kształtowniki dla budownictwa – przykłady zastosowań

Znana jest powszechnie rola, jaką w budownictwie odgrywa stal. To jej używa się do wykonywania konstrukcji żelbetonowych i to ze stalowych profilów i blach buduje się duże hale magazynowe, produkcyjne, fabryczne, a także liczne pawilony handlowe. Mniej znana jest wiedza o zastosowaniu w budownictwie kształtowników i blach wykonanych z metali kolorowych, takich jak aluminium, miedź, brąz i mosiądz.

ksztaltowniki-stalowe

Jakie kształtowniki metalowe stosowane są w budownictwie?

Typowe kształtowniki metalowe mające zastosowania w budownictwie klasyfikowane są na podstawie rodzaju materiału, z którego są one wykonane, ich profilu oraz wedle technologii ich wytwarzania. Podstawowym metalem jest tutaj, jak wcześniej wspomnieliśmy stal, chociaż jak przekonują nas pracownicy hurtowni  metali nieżelaznych P.W.  ZIELONKA z Zielonki koło Bydgoszczy również aluminium, miedź, mosiądz i brąz mają swoje miejsce w szeroko pojmowanym budownictwie. Wśród stalowych produktów wykorzystywanych na budowach spotykamy najczęściej:

  • pręty zbrojeniowe,
  • walcówkę gładką,
  • kształtowniki gorącowalcowane,
  • kształtowniki zimnowalcowane,
  • rury,
  • blachy gładkie i profilowane.

Spośród metali kolorowych w budownictwie stosuje się aluminiowe pręty, blachy i profile, miedziane przewody i rurki, mosiężne okucia, natomiast brązy wykorzystywane są głównie do budowy niektórych podzespołów w przemyśle maszynowym.

Podstawowe profile kształtowników stalowych mają przekrój teownika, dwuteownika, ceownika i kątownika, natomiast profile aluminiowe mogą przybierać bardziej złożone kształty.

Typowe zastosowania kształtowników w budownictwie

Ze stalowych kształtowników walcowanych łatwo można tworzyć dowolnie złożone konstrukcje, takie jak kratownice, ramownice, belki i płyty mostowe. Takie złożone konstrukcje służą już do bezpośredniej budowy hal, pawilonów, mostów, platform wiertniczych, słupów energetycznych i innych tego typu obiektów. Uzupełnieniem asortymentu stalowego w takich budowlach są profilowane blachy.

Z metali kolorowych najpowszechniej w budownictwie wykorzystuje się kształtowniki i gładkie lub profilowane blachy aluminiowe. Z tych ostatnich tworzymy często różnego rodzaje elewacje, natomiast kształtowniki aluminiowe to tworzywo do produkcji okien, drzwi czy też lekkich pawilonów, takich np. jak szklarnie ogrodowe. Z kolei z miedzianych drutów i prętów tworzymy instalacje elektryczne, a z miedzianych rurek instalacje grzewcze. Z mosiądzu produkuje się drobną galanterię budowlaną taką jak klamki czy szyldy oraz okucia i elementy żeglarskie. Brązy mają zastosowanie przede wszystkim jako elementy łożysk i elementów ślizgowych w budowie niektórych maszyn.

Kończąc temat, dodajmy, że  nie wszystkie kształtowniki dla budownictwa wykonywane są z metali; czasem są to tworzywa sztuczne i tutaj znowu możemy sięgnąć do przykładu wcześniej wspomnianych okien.