Koszt postawienia wymarzonego domku z drewna

Posiadanie własnego drewnianego domku to marzenie, które wbrew pozorom wcale nie jest trudne do zrealizowania. Bez względu na to, czy planujemy budowę domu jednorodzinnego, czy letniskowego, wybór drewnianej konstrukcji szkieletowej zamiast murowanego budynku oznacza sporą oszczędność czasu i redukcję kosztów przedsięwzięcia.

dom drewniany

Idea domków szkieletowych przywędrowała do nas z krajów skandynawskich – zauważa nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Ligar, dlatego możemy być pewni, że takie rozwiązanie sprawdzi się również w polskich, znacznie łagodniejszych warunkach klimatycznych.

Czas budowy domu w takiej technologii skraca się do zaledwie kilku, maksymalnie 4 miesięcy. Przyjrzyjmy się kosztom realizacji podobnej inwestycji.

Dom z drewna „pod klucz”– cena za m²

Ostateczna cena za m² domku z drewna uzależniona jest od wielu czynników, w tym stopnia skomplikowania konstrukcji, rodzaju wybranego pokrycia dachowego i elewacji, stolarki okiennej, zastosowanych instalacji, wykończeń itd. Przyjmuje się, że dobrze wykonany, solidny dom piętrowy z drewna będzie kosztował w granicach 1800-2500 zł/m².

Nieco więcej za metr zapłacimy, decydując się na dom parterowy. Przyzwoite ceny w przypadku domów jednopoziomowych oscylują w przedziale 1900-2800 zł/m². Ta rozbieżność cenowa wynika z faktu, że przy budowie domu parterowego, taka sama powierzchnia użytkowa, jak w przypadku domku piętrowego, będzie wymagała większych fundamentów i dachu.

Koszty projektów dla domu z drewna

Zanim przystąpimy do budowy, konieczne jest przygotowanie profesjonalnych projektów. Podstawą jest oczywiście projekt architektoniczny, który w przypadku realizacji inwestycji przy współpracy z firmą Ligar jest całkowicie bezpłatny. Projekty poszczególnych instalacji obsługujących budynek oraz projekt zagospodarowania działki to zazwyczaj koszt około 1000-1500 zł.

Warto zauważyć, że omawiane w tekście ceny dotyczą realizacji inwestycji aż do stanu „pod klucz”, czyli stanu surowego zamkniętego. Oznacza to, że mówimy tutaj o budynkach posiadających wszystkie niezbędne do wprowadzenia się wykończenia, w tym izolacje i docieplenia, instalacje wodne, kanalizacyjne i elektryczne, a także ogrzewania. W odróżnieniu od zwykłego stanu deweloperskiego, w domu „pod klucz” gotowe do natychmiastowego użytkowania są także łazienki i kuchnia.