Kostka granitowa i płyty chodnikowe – zastosowanie i walory

W budownictwie niezwykle ważna jest wytrzymałość materiału. Chodzi przecież o to, aby efekt wykonanej pracy utrzymał się jak najdłużej. Jest to tym bardziej istotne, że niektóre powierzchnie są szczególnie narażone na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych. Dlatego niezwykle popularnym surowcem stosowanym, w budownictwie jest granit.

kostka granitowa

Kostka granitowa

Granit po odpowiedniej obróbce może przybierać różne formy. Jedną z nich jest kostka granitowa, której używa się między innymi do wykładania posadzek, chodników, a nawet dróg, po których przemieszczają się ciężkie pojazdy. Wybór kostki granitowej nie jest przypadkowy – granit wykazuje właściwości kwasoodporne, nie straszny mu mróz oraz wysokie temperatury. Doskonale znosi duże obciążenia oraz wilgoć. Należy tez podkreślić, że granit jest materiałem dość łatwym, nie wymaga specjalnych zabiegów podczas kładzenia.

Płyty granitowe

Płyty chodnikowe to nieco inna forma wykorzystania granitu. Ich użycie nie jest trudne. Wystarczy przygotować odpowiednie podłoże (żwir, żużel lub piasek oraz stabilizacja w postaci cementu) i ułożyć płyty. Są one, podobnie jak kostka, niezwykle trwałe zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i działanie człowieka (np. jazda samochodem). Doskonale sprawdzają się jako pokrycie powierzchni użytkowych, na których odbywa się ruch pieszych, np. chodniki, tarasy etc.

Płyty granitowe polerowane nadają szlachetności i elegancji powierzchniom, a przy tym zachowują trwałość i są łatwe w czyszczeniu. Nic więc dziwnego, że często znajdują zastosowanie w obiektach publicznych. Okłada się nimi posadzki, elewacje, a nawet ściany wewnątrz budynku.

Wybór materiału

To, jaki granit wybierzemy od kilku rzeczy. Między innymi od tego, czy zostanie nim wyłożona posadzka czy ściana wewnętrzna, czy będziemy po nim jedynie chodzić, czy wprowadzimy na wyłożoną powierzchnię ciężki sprzęt, a także, co równie ważne, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Najlepiej zasięgnąć rady specjalisty, np. z Grabinex Spółka z o.o., który dobierze materiał odpowiedni do naszych planów budowlanych i remontowych.