Kontenery jako budynki sezonowe małej architektury

Kontenery to stalowe konstrukcje, które mają wiele zastosowań. Były powszechnie wykorzystywane jako forma zabezpieczenia towarów na czas transportu morskiego. Ich specyficzne właściwości pozwalają na błyskawiczne postawienie w wyznaczonym miejscu oraz przystosowanie do dowolnych celów. Dlatego są często wykorzystywane jako budynki sezonowe. Jakie warunki muszą spełniać? Dowiedz się więcej.

Kontenery jako budynki sezonowe

Budynek sezonowy z definicji przeznaczony jest do użytkowania w sezonie pozagrzewczym. Może być on postawiony bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Ciekawym rozwiązaniem technicznym, które ostatnimi czasy zyskuje na popularności, jest wykorzystywanie w tym celu magazynów kontenerowych.

Kontenery pierwotnie były przeznaczone do wykorzystania podczas transportu morskiego. Są one łatwe w załadunku i doskonale zabezpieczają przewożone w nich maszyny i materiały budowlane oraz inne towary. Z racji trudnych warunków podczas podróży powlekane są powłokami antykorozyjnymi – wyjaśnia podstawowe zastosowanie magazynów kontenerowych ekspert z firmy Modular System.

Stosowanie kontenerów jako budynków sezonowych jest możliwe dzięki ich łatwości do modyfikacji.

Jak zaadaptować kontener na budynek sezonowy?

Kontener posadowiony na fundamencie staje się z nim związany i tym samym może być określany mianem budynku. Nie jest on jednak bezpośrednio powiązany z gruntem. Konstrukcja kontenera wykonana jest z samonośnej ramy stalowej wykonanej z profili zamkniętych. Do budowy ścian wewnętrznych wykorzystuje się ocynkowaną blachę. W sytuacji przekształcania kontenera na budynek sezonowy przestrzenie między blachami wypełnia się materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną.

Wewnętrzne ściany kontenerów budowlanych można wykończyć płytami wiórowymi lub gipsowo-kartonowymi. Magazyny kontenerowe są kolejno wyposażane w standardowe dla wszystkich budynków instalacje. O rozmieszczeniu i rozprowadzeniu gniazdek oraz przyłączy warto jednak pomyśleć z dużym wyprzedzeniem. Niezbędna może się bowiem okazać zmiana konstrukcji kontenera lub wykonanie większej jego modernizacji.

Domy z kontenerów to jeden z najszybszych sposobów na postawienie budynku sezonowego. Projekt taki zrealizować można w kilka tygodni. Wymaga to oczywiście większego nakładu finansowego. Z magazynów kontenerowych można także wykonywać większe domy mieszkalne nawet o kilku kondygnacjach. W zależności od liczby pomieszczeń rośnie liczba wykorzystanych kontenerów. Na rynku spotkać można gotowe projekty, które bazują na tej metodzie budownictwa.