Konstrukcje stalowe, kratownicowe. Charakterystyka

Kratownica stalowa to jedna z najbardziej popularnych form układów konstrukcyjnych. Dobrze sprawdza się w obiektach halowych i magazynach przemysłowych. Rozkład jej elementów, takich jak wykratowania czy pasy, pozwala na równomierne rozłożenie obciążenia (np. przy założeniu płachty na konstrukcję) w wyniku siły wewnętrznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy właśnie takiego rozwiązania szukasz, przedstawiamy charakterystykę kratownic.

Projektowanie konstrukcji stalowych

Kratownica mająca schemat statyczny doskonale przedstawia się w 2D, a więc chociażby na kartce papieru. W związku z tym łatwo zrobić rysunek z proponowaną konstrukcją, który posłuży Ci jako odwzorowanie stanu rzeczywistego. Poproś o pomoc specjalistę, który wykona projekt na podstawie Twoich potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu będziesz mógł spojrzeć szczegółowo na plan konstrukcji i dodać ewentualne poprawki.

Postawienie konstrukcji stalowej kratownicowej

Sposób postawienia konstrukcji kratownicowej jest zależny od tego, do czego konkretnie jej potrzebujesz. Najlepiej sprawdzi się ona przy dźwigach konstrukcji jako belki główne, pośrednie, a także podciągi. Swoje zastosowanie ma również przy wiązarach dachowych, które są konstrukcją mocującą pod pokrycie dachu. Można ją też zastosować w ramach kratowych, które są elementem konstrukcji hal namiotowych.

Kratownice stalowe stanowią bardzo wygodny i łatwy w montażu typ konstrukcji. Mają cztery główne elementy, takie jak:

  • pas górny
  • pas dolny
  •  pionowe słupy
  • ukośne krzyżulce.

Specjalista z firmy Lekka obudowa zdradza, że konstrukcje tego typu są łatwe w budowie, co sprawia, że projekt kratownicowy może zostać wykonany nawet w ciągu dwóch tygodni. Zależne jest to od wielkości konstrukcji i poszczególnych elementów, które mają zostać użyte do budowy. Warto znaleźć dobrą firmę, która odpowiednio zajmie się montażem. Wystarczy, że zadzwonisz i umówisz się ze specjalistą na ustalenie szczegółów preferowanej konstrukcji.

Przestrzenne kratownice stalowe

Jeżeli potrzebujesz rozwiązania do hali magazynowej, wybierz przestrzenną kratownicę stalową. Jest mocniejsza i w przeciwieństwie do innych typów kratownicy charakteryzuje się nośnością skierowaną w dowolnym kierunku. Stanowi ona wyjątkowo trwałą konstrukcję, której używa się przy budowie słupów energetycznych, a także masztów wieży telewizyjnej lub radiowej. Zazwyczaj takie elementy wykorzystywane są również jako szkielet stalowy wieżowców. Bardzo popularnym przykładem miejsca zastosowania kratownic przestrzennych jest wieża Eiffla.