Konstrukcja domów modułowych. Stalowy szkielet i izolacyjne wypełnienie

Domy modułowe cieszą się coraz większą popularnością. I nic dziwnego – są w pełni funkcjonalne, a do tego oferują niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Ich konstrukcja jest prosta, a jednocześnie solidna i składa się ze stalowego szkieletu z izolacyjnym wypełnieniem. Dzięki temu domy modułowe mogą być użytkowane przez cały rok, a w razie potrzeb przebudowane lub przeniesione.

Współczesne domy modułowe to nie kontenery morskie poskładane w całość – to nowoczesne rozwiązania, a nieraz architektoniczne perły. Przyjrzyjmy się konstrukcji domów modułowych tworzonych przez firmę Modular System.

Konstrukcja kontenerów mieszkalnych

Konstrukcja domów modułowych opiera się głównie na stali, która stanowi materiał samonośnego szkieletu. Konstrukcja stalowa jest niezwykle wytrzymała i zgodna z normą EN 1090, dotyczącą wytwarzania konstrukcji stalowych i aluminiowych. Wnętrze konstrukcji wypełnia się keramzytobetonem lub płytami warstwowymi z warstwą izolacyjną – pianką PIR lub wełną mineralną. Izolacja cieplna ma zazwyczaj grubość od 8 do 10 centymetrów, aby zapewnić odpowiednie warunki także zimą. Keramzytobeton może stanowić wypełnienie także w przypadku pokrycia ścian wewnętrznych płytami gipsowo-kartonowymi. Innym materiałem służącym do tworzenia wewnętrznych powierzchni ścian są płyty wiórowe powlekane.

Moduły wyposażone są w okna, instalację elektryczną i grzewczą, mogą być również wyposażone w węzeł sanitarny. Z tego względu w krótkim czasie od postawienia nadają się do zamieszkania.

Zalety konstrukcji

Taka konstrukcja ma wiele zalet. Przede wszystkim, ze względu na dużą wytrzymałość stalowej ramy może być ona bez problemu przemieszczana z miejsca na miejsce. Tym samym dom modułowy może być obiektem mobilnym. Inną zaletą systemów modułowych jest fakt, że gotowe moduły produkowane są w fabryce, a stopień prefabrykacji może dochodzić nawet do 90%. Z tego względu na placu budowy odbywa się tylko montaż – który ma zdecydowanie mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż tradycyjne metody. Dodatkowo domy modułowe spełniają standardy budownictwa energooszczędnego.

Kolejnym atutem jest możliwość dowolnego dopasowywania modułów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zlikwidować lub dodać ścianki działowe lub rozszerzyć dom o dodatkowe moduły w pionie lub poziomie. Modyfikacje są zdecydowanie szybsze i łatwiejsze niż przebudowa tradycyjnego domu. Kontenery mieszkalne nie wymagają również specjalnego podłoża. Mogą zostać postawione na bloczkach betonowych lub ławach fundamentowych.

Ostatnią kwestią jest czas, który jest potrzebny na stworzenie domu modułowego. Nie licząc konieczności stworzenia poszczególnych modułów (jeśli są dopasowane do specyficznego projektu) ich montaż jest niezwykle szybki: postawienie domu modułowego trwa od kilku dni do zaledwie kilku tygodni.