Kominy izolowane. Charakterystyka konstrukcji

Być może niektórzy z Państwa spotkali się już z tym terminem. Kominy izolowane, bo o nich będzie tu mowa, dostępne często w wersji kwaso- i żaroodpornej. Jak są zbudowane takie konstrukcje i do czego służą? Szczegóły dotyczące budowy i zastosowania kominów izolowanych prezentujemy w naszym artykule. Zainteresowanych tematem zachęcamy do lektury poniższego wpisu.

Gdzie są stosowane kominy izolowane?

Ten rodzaj kominów spotykany jest często w lekkich, nowo powstających konstrukcjach takich jak hale stalowe lub hale z płyt. Ale kominy izolowane świetnie sprawdzają się również w obiektach mieszkalnych i komercyjnych. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że ich wstawienie nie wiąże się z konicznością uzyskania pozwolenia na budowę – gdyż taki komin można po prostu zainstalować „do ściany” danego budynku.

Jak wygląda konstrukcja?

System komina izolowanego złożony jest z rur i kształtek, składających się z płaszcza wewnętrznego, zewnętrznego i izolacji z wełny mineralnej. Rura wewnętrzna jest tu elementem instalacji odpowiedzialnym za rozszerzalność cieplną, dzięki czemu nie zostaje obciążony płaszcz zewnętrzny. Rury wewnętrzne charakteryzują się niedużą pojemnością cieplną, co sprawia, że komin pracuje powyżej punktu rosy spalin i wyeliminowane zostaje  wykraplanie się pary wodnej w jego wnętrzu. Mówiąc o konstrukcji komina izolowanego, warto w tym miejscu wspomnieć również o gładkiej powierzchni rur oraz kształcie kołowym, które zapewniają strumieniowi spalin dogodne warunki do ruchu. Kielichy płaszcza zewnętrznego są odwrócone w stosunku do rury wewnętrznej – dzięki takiemu rozwiązaniu woda pochodząca np. z deszczu nie dostaje się tam, gdzie nie powinna.

Rodzaje kominów izolowanych

Przeglądając ofertę firm oferujących kominy izolowane, takich jak tanie.kominy.pl, łatwo zauważymy, że omawiany przez nas rodzaj kominów dostępny jest w wersji kwasoodpornej i żaroodpornej. W przypadku kominów dwuściennych składają się one z dwóch płaszczów i izolacji termicznej. Warto zwrócić na wybór kominów izolowanych wyprodukowanych z najwyższej jakość materiałów, gdyż tylko takie zagwarantują wysoką odporność konstrukcji na działanie czynników zewnętrznych, w tym na zmiany temperatury. Kominy kwasoodporne są polecane do budynków z kotłami opalanymi gazem albo olejem opałowym. Z kolei kominy  żaroodporne będą dobrym wyborem w zestawieniu z kotłami opalanymi drewnem i węglem. Dobre kominy izolacyjne powinny być szczelne, bezpieczne oraz estetyczne. W sprawie szczegółów technicznych najlepiej kontaktować się z ich producentem lub dystrybutorem.