Kominki latem. Przydatne czy nie?

Magia ognia zawsze przyciągała ludzi. Już od czasów wspólnot pierwotnych blask i ciepło zachęcały do gromadzenia się wokół ognisk. Ogień dawał poczucie bezpieczeństwa, ogrzewał i pozwalał na przygotowywanie posiłków. W różnych postaciach i formach przetrwał do czasów współczesnych. Nadal doceniamy jego blask i ciepło, jakie roztacza. Nic więc dziwnego, że wciąż „zapraszamy go” do naszych domów. Najczęściej cieszy nasze zmysły w ozdobnych kominkach lub w nowoczesnych piecach wolnostojących, których używamy zimą do ogrzewania i tworzenia miłej atmosfery. A co z latem? Czy wówczas kominki są przydatne?

kominek lato wklady kominkowe

Kominki dodają uroku i ogrzewają wnętrza

Kominki są cenionym elementem wyposażenia wielu domów i mieszkań. Stanowią wyszukaną ozdobę salonów i wprowadzają niezwykły klimat do pomieszczeń. Konstrukcje z wkładami kominkowymi tworzą wyjątkowy wystrój i wypełniają przestrzeń ciepłem i magią ognia. Budują atmosferę domowego spokoju i bezpieczeństwa. Gromadzą wokół siebie całe rodziny lub przyjaciół i pozwalają spędzić czas w przytulnym nastroju. Dlatego najczęściej kojarzą się z zimą i śniegiem za oknem oraz strzelającym iskrami z płonących szczap.

Po zimie przydatność kominka zdecydowanie malej. To nie znaczy, żeby nie można zorganizować wieczornego spotkania przy płonącym kominku, a zwłaszcza wtedy gdy latem zdarzą się chłodne dni. Obecność ognia podkreśli nastrój wieczoru i wprowadzi miłą atmosferę.

Kominek latem może być wyjątkową ozdobą

„W trakcie lata – doradza przedstawiciel firmy Airhot, która sprzedaje i montuje kominki  – kominek nadal może się znakomicie prezentować. Tym razem jednak jego ozdobą nie będzie ogień, ale dekoracje, które można łato przygotować. Przy odrobinie inwencji i niewielkich zdolnościach plastycznych można efektownie udekorować nieużywany kominek. Warto więc uruchomić wyobraźnie i zabrać się za wykonanie dekoracji”.

Najbardziej naturalną ozdobą paleniska kominka będzie estetycznie ułożone drewno opałowe. Efektowne szczapy drewna, ciekawie ułożone to znakomite uzupełnienie wystroju kominka. Kawałki drewna można układać w dowolnej konfiguracji i tworzyć ciekawe kompozycje.

Interesującym sposobem jest wykorzystanie świec ozdobnych. Płonące wieczorem świece wstawione do wnętrza kominka oświetlą pomieszczenie, tworząc ciekawą grę świateł. Dodatkowy efekt przyniesie użycie świec zapachowych. Kominek można z powodzeniem ozdobić kompozycją kwiatową z roślin doniczkowych, ciętych lub suszonych. Można również przystroić kominek poprzez wstawienie różnego rodzaju ozdób, wymyślną stylizację lub stosując ozdobny parawan.

Kominkiem można cieszyć się przez cały rok. Zimą ogrzewać się przy jego ogniu, a latem delektować się jego walorami estetycznymi. Aby można go było w pełni wykorzystywać, ważne jest jednak, by był on dokładnie wyczyszczony i poddawany regularnym przeglądom.