Kolczatki drogowe jako element kontroli dostępu

Ograniczenie wjazdu na teren konkretnych obiektów czy parkingów wymaga konieczności zastosowania różnych rozwiązań – zależnie od sytuacji. Jednym z najczęściej wykorzystywanych są szlabany. Te jednak nie gwarantują zabezpieczenia przed staranowaniem. Elementami skutecznie ograniczającymi wjazd na chroniony obszar są systemy blokad oraz kolczatek drogowych. Zastanawiasz się, co je wyróżnia? Znamy odpowiedź na to pytanie.

Kolczatki drogowe

Gdzie najczęściej wykorzystuje się zabezpieczenia wjazdu?

Głównym zadaniem zabezpieczeń drogowych jest ograniczenie dojazdu do wybranych miejsc. Stosuje się je więc między innymi na terenie:

  • szpitali,
  • hoteli,
  • przedsiębiorstw,
  • obiektów kultury,
  • placówek państwowych.

– Zależnie od zapotrzebowania wykorzystuje się różne systemy ograniczające wjazd na dany teren. Najczęściej stosowanym jest szlaban z uzupełnieniem w postaci dodatkowego zabezpieczenia montowanego w ziemi tuż pod nim. W tym przypadku wykorzystuje się m.in. słupki automatyczne, które w razie konieczności ograniczenia dostępu niepowołanym pojazdom są wysuwane i blokują przejazd. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań stosowanych do ograniczenia wjazdu są także kolczatki drogowe – zauważa specjalista z firmy ABRAM II Kontrola Dostępu.

Dlaczego warto wybrać kolczatkę drogową?

Kolczatki drogowe wykonuje się z wysokiej jakości stali, która cechuje się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne. Zależnie od miejsca przeznaczenia takie wyposażenie służy do blokady przejazdu w przypadku dwóch rodzajów pojazdów. Pierwszy model skutecznie zatrzyma samochody osobowe o masie do 3,5 tony. Drugi rodzaj kolczatek drogowych jest dodatkowo wzmacniany. Takie rozwiązanie będzie w stanie wytrzymać obciążenie pojazdu ciężarowego.

Osoby, które decydują się na zabezpieczenie wjazdu na dany teren, mają możliwość dodatkowej konfiguracji kolczatki drogowej. Podstawowa wersja składa się z wysuwanych kolców skierowanych w kierunku wjazdu na dany teren. Rozbudowane warianty zamiast kolców mogą być wyposażone w ostrza. Najbardziej cenionymi kolczatkami są te wysuwane w obu kierunkach, dzięki czemu zabezpiecza się wjazd oraz wyjazd z danego terenu. Nowoczesne systemy kontroli drogowej można montować zarówno w podłożu, jak i w progach zwalniających, które dodatkowo mają za zadanie wyhamować pojazd.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kolczatki drogowe?

Decydując się na system zabezpieczenia w postaci kolczatki drogowej, konieczny jest przede wszystkim wybór firmy specjalizującej się w danym obszarze. Wyposażenie tego typu musi być wytrzymałe, dzięki czemu spełnia swoje najważniejsze zadanie, czyli chroni dany obszar przed wtargnięciem niepowołanych osób. Kluczowy jest również sposób sterowania całym system, który powinien być dostosowany do zapotrzebowania konkretnego klienta. Dobrze, jeżeli dodatkowo jest prosty w obsłudze. Wówczas osoba odpowiedzialna za jego kontrolę szybko i skutecznie zareagować.